Logo Przewdonik Katolicki

Na drodze do kapłaństwa

al. Marek Kańkowski
Fot.

W toku formacji seminaryjnej przychodzi czas, kiedy alumn, pragnący stać się kapłanem Chrystusowym, przyobleka szatę duchowną. Szata ta, potocznie zwana sutanną, jest zewnętrznym znakiem przynależności do Chrystusa. W Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku otrzymanie stroju duchownego przewidywane jest na początek trzeciego roku studiów. Patrząc w sposób powierzchowny na założenie...

W toku formacji seminaryjnej przychodzi czas, kiedy alumn, pragnący stać się kapłanem Chrystusowym, przyobleka szatę duchowną. Szata ta, potocznie zwana sutanną, jest zewnętrznym znakiem przynależności do Chrystusa. W Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku otrzymanie stroju duchownego przewidywane jest na początek trzeciego roku studiów.

Patrząc w sposób powierzchowny na założenie sutanny, nie można dopatrzyć się w tym fakcie niczego specjalnego. Trzeba jednak wiedzieć, że sutanna nie jest ubiorem takim jak inne; jako strój duchowny ma ona mobilizować noszącego ją człowieka do przemiany wnętrza. Obrzęd obłóczyn uświadamia, że sutanna jest przede wszystkim widocznym znakiem szczerych chęci poświęcenia się Bogu i bliźnim przez kleryka, pragnienia służby i przynależności do grona osób duchownych. Noszenie sutanny wymaga od obłóczonego odpowiedniego stylu bycia i zachowania, aby jak najlepiej świadczył on swoją postawą o Chrystusie.

Mimo że każdy z alumnów ma świadomość szybko upływającego w murach seminaryjnych czasu, to jednak każdy jest w pewnym sensie zaskoczony, gdy nadchodzi dzień jego obłóczyn. Dopiero wówczas tak naprawdę zaczynamy rozumieć, na czym polega istota drogi, którą zmierzamy; poznajemy jej wyjątkowość i niepowtarzalność. Uświadamiamy sobie również wagę krzyża, który będziemy nieść, idąc tą drogą.

Aby obrzęd obłóczyn mógł się odbyć, kandydaci musieli się do niego solidnie przygotować. W tym celu ojcowie duchowi, czyli kapłani odpowiedzialni za formację duchową alumnów, przygotowali dla trzeciego roku dzień skupienia poza seminarium. Dzień skupienia – czyli czas wyciszenia, rozważania Słowa Bożego, modlitwy i wzajemnej integracji. W tym roku odbył się on w domu rekolekcyjnym w Żydowie.

30 października we włocławskiej bazylice katedralnej Mszy św. połączonej z obrzędem obłóczyn przewodniczył biskup sufragan Stanisław Gębicki. W liturgii uczestniczył bp senior Czesław Lewandowski, księża profesorowie i moderatorzy seminarium oraz zaproszeni goście: rodziny alumnów, księża i delegacje z parafii, z których pochodzą obłóczeni, ich znajomi i przyjaciele i wiele innych osób. Należy cieszyć się z ich obecności, bowiem świadczy ona o zainteresowaniu przyszłością Kościoła i o nadziei wiązanej z osobami, które przygotowują się do kapłaństwa.

Po krótkim dialogu z księdzem biskupem, w którym piętnastu alumnów (w ich liczbie niżej podpisany) wyraziło pragnienie przyjęcia szaty duchownej, homilię wygłosił ojciec duchowny WSD ks. Paweł Pokora. Kaznodzieja mówił o stałości Kościoła, przejawiającej się m.in. w stroju kapłańskim; pomimo upływu lat i wielu różnych trendów sutanna pozostała praktycznie w niezmienionej formie.

Następnie alumni przeszli do kaplicy Matki Bożej Śnieżnej, gdzie z pomocą braci kleryków przyodziali swoje nowe sutanny, po czym przyjęli błogosławieństwo ks. bp. Gębickiego.

Po Eucharystii nowo obłóczeni wyjechali do parafii diecezji włocławskiej, aby uczestniczyć tam w obchodach uroczystości Wszystkich Świętych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki