Logo Przewdonik Katolicki

Refleksja nad milenium chrztu Polski

al. Marek Kańkowski
Fot.

7 października w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku odbyło się sympozjum nt. obchodów milenium chrztu Polski (1966 r.) na Kujawach i Pomorzu. Jego organizatorami byli: Instytut Pamięci Narodowej, Kuria Diecezjalna Włocławska i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Gdańsku. Tegoroczne sympozjum, tak samo jak te, które odbyły się w WSD w ubiegłych latach (nt. męczeństwa...

7 października w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku odbyło się sympozjum nt. obchodów milenium chrztu Polski (1966 r.) na Kujawach i Pomorzu. Jego organizatorami byli: Instytut Pamięci Narodowej, Kuria Diecezjalna Włocławska i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Gdańsku.

Tegoroczne sympozjum, tak samo jak te, które odbyły się w WSD w ubiegłych latach (nt. męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki oraz represji duchowieństwa w czasach PRL), zgromadziło licznych słuchaczy; w ich liczbie członków władz świeckich Włocławka, przedstawicieli kurii biskupiej, profesorów i alumnów WSD oraz zaproszonych gości.

Na początku głos zabrał biskup włocławski dr Wiesław Alojzy Mering. Podkreślił on, że uczestnicząc w tego rodzaju sympozjach, człowiek może poznać prawdę o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski i uświadomić sobie, jaką cenę płacił nasz naród za trwanie w wierze i umiłowanie wolności.

Pierwszy prelegent, dyrektor BEP IPN dr hab. Jan Żaryn, jeden z najwybitniejszych znawców polskiej historii lat 1939-89, przedstawił zarys działań Kościoła w realiach PRL. Mówił o zakrojonych na szeroką skalę przygotowaniach do milenium (trwały ponad dziesięć lat) i podjętych przez władze komunistyczne próbach przeszkodzenia w obchodach. Ustanawiając na ten sam rok obchody świeckie tysiąclecia Państwa Polskiego, władze uzyskały istotny wpływ na przebieg uroczystości w całym kraju. W tej sytuacji cenna była pomoc Stolicy Apostolskiej, która wspierała starania Polaków, a obchodom nadała rangę i rozgłos ogólnoświatowy.

Następni mówcy, dr Tomasz Chińciński (IPN) i ks. Grzegorz Miloch, przybliżyli zebranym historię obchodów milenium chrztu Polski w okręgu bydgoskim i toruńskim. Akcentowali postawę władz komunistycznych, starających się zniechęcić Polaków do udziału w uroczystościach, a także fałszywie oskarżających Episkopat Polski. Nie brak dowodów organizowania przez władze atrakcyjnych imprez świeckich w tym samym czasie, gdy odbywały się uroczystości kościelne.

Ciekawą historię włocławskich obchodów milenium chrztu Polski przedstawił ks. dr Antoni Poniński, stale współpracujący z BEP i badający zasoby IPN. Mówca przypomniał, że włocławska władza zorganizowała przymusowe podziwianie defilady wojskowej dla młodzieży, a całe obchody były monitorowane przez SB.

Referat pt. „List gończy za Matką Boską”, który wygłosił ks. Wenancjusz Zmuda, dotyczył problematyki związanej z pielgrzymowaniem po Polsce kopii Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej. Prelegent przytoczył wiele przykładów represji i utrudnień stosowanych przez władze podczas peregrynacji Ikony.

Na koniec, już poza programem sympozjum, przemawiali goście. Piękne, poruszające świadectwo dał ks. inf. Antoni Łassa, jeden z organizatorów i naoczny świadek włocławskich uroczystości milenijnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki