Logo Przewdonik Katolicki

Pół wieku w kościele Sacré Coeur

ks. Lesław Witczak
Fot.

W niedzielę, 29 maja br., w dniu, w którym katolicka Francja obchodziła uroczystość Bożego Ciała, w położonej w diecezji Arras parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (Sacré Coeur) w Harnes, w godzinach popołudniowych odbyły się obchody złotego jubileuszu kapłaństwa proboszcza parafii, ks. prał. Rajmunda Ankierskiego. Ksiądz Rajmund Ankierski związany jest z diecezją włocławską...

W niedzielę, 29 maja br., w dniu, w którym katolicka Francja obchodziła uroczystość Bożego Ciała, w położonej w diecezji Arras parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (Sacré Coeur) w Harnes, w godzinach popołudniowych odbyły się obchody złotego jubileuszu kapłaństwa proboszcza parafii, ks. prał. Rajmunda Ankierskiego.


Ksiądz Rajmund Ankierski związany jest z diecezją włocławską - jego rodzice pochodzili z parafii Działyń. Pół wieku temu ukończył Seminarium Polskie w Paryżu i tamże, w kościele polskim przy rue Saint-Honore otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Józefa Gawliny. Jego pierwszą i jedyną placówką duszpasterską stało się Harnes, parafia należąca do Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Przez cztery lata pełnił funkcję wikariusza, a od 46 lat jest proboszczem tej wspólnoty. Ksiądz Ankierski jest osobą znaną, lubianą i szanowaną - nie tylko w środowisku polonijnym, ale i przez Francuzów.
Organizacją złotego jubileuszu swojego duszpasterza zajął się komitet parafialny i z przyjętego zadania wywiązał się znakomicie. Mszę św. dziękczynną dostojny jubilat sprawował wraz z przybyłymi na tę uroczystość z Polski, z diecezji włocławskiej: bp. Stanisławem Gębickim, ks. Józefem Nowakiem i ks. Lesławem Witczakiem oraz z kapłanami z Francji. Okolicznościowe homilie wygłosili: w języku polskim bp Stanisław Gębicki, a po francusku ks. inf. Stanisław Jeż - rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Na tle radości i trudów posługi duszpasterskiej kaznodzieje przypomnieli drogę kapłańską księdza prałata, pełną zasług w krzewieniu wiary w Boga i polskości. Na Mszy św. obecni byli: Wanda Krystyna Kalińska - konsul generalny RP w Lille, Yvan Druon - mer Harnes oraz wielu innych znamienitych gości. Liturgię uświetnił chór parafialny pod dyrekcją Teresy Spychały. Po Mszy św. ks. Ankierski przyjmował życzenia i kwiaty od parafian: dzieci, młodzieży, Rady Parafialnej, delegacji Żywego Różańca, Stowarzyszenia Kobiet i Mężczyzn Katolickich. Powinszowania składała również miejscowa Polonia: dzieci uczęszczające na kurs języka polskiego i członkowie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Tradycja i Przyszłość".
W odświętnie udekorowanej na tę niecodzienną okazję sali miejskiej życzenia ks. Rajmundowi Ankierskiemu złożyła Krystyna Kalińska i Yvan Druon, a po nich wiele innych osób. W ramach występów artystycznych, m.in. przedstawiono utrzymane w żartobliwej formie curriculum vitae jubilata, śpiewano chóralnie piosenki - najwięcej polskich. Nie obyło się bez zabawy. W ten sposób parafianie dziękowali Bogu za dar kapłaństwa swego księdza proboszcza i wyrażali wdzięczność dostojnemu jubilatowi za długoletnią posługę duszpasterską.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki