Logo Przewdonik Katolicki

Minęło 25 lat…

PK
Fot.

18 maja 1980 roku, Koszalin - diakon Andrzej Choroba przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Ignacego Jeża. W 25. rocznicę tychże święceń zakrzewski kościół parafialny wypełnili wierni, którzy wraz z jubilatem pragnęli gorąco dziękować Bogu za pełne ćwierćwiecze kapłaństwa. Ksiądz Andrzej Choroba urodził się i wychował w Świdwinie. Po latach nauki w Liceum Ogólnokształcącym...

18 maja 1980 roku, Koszalin - diakon Andrzej Choroba przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Ignacego Jeża. W 25. rocznicę tychże święceń zakrzewski kościół parafialny wypełnili wierni, którzy wraz z jubilatem pragnęli gorąco dziękować Bogu za pełne ćwierćwiecze kapłaństwa.


Ksiądz Andrzej Choroba urodził się i wychował w Świdwinie. Po latach nauki w Liceum Ogólnokształcącym (Połczyn Zdrój) "puka do drzwi" seminarium w Gościkowie-Paradyżu. Pierwszą "wikariuszowską" placówką ks. Andrzeja była parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu. Później kapłan mianowany zostaje notariuszem Kurii Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz kapelanem ks. biskupa Ignacego Jeża.
6 listopada 1990 r., po śmierci proboszcza zakrzewskiego ks. prał. Edmunda Radke, obejmuje on parafię pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie. Pełen zapału rozpoczyna trwającą do dziś pracę duszpasterską i administracyjną w tej wspólnocie. Pracę owocną! Wspomnieć wystarczy tylko niektóre dokonania księdza dobrodzieja: osuszenie kościoła parafialnego, wymianę posadzki, renowację wnętrz kościołów w Zakrzewie i Głomsku (świątynia filialna), remont kaplicy różańcowej…
Jako parafialny przewodnik duchowy ks. Andrzej jest kapłanem wymagającym i pryncypialnym. Jasno wytycza drogę do Chrystusa. Zwykł mawiać: "Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na miejscu właściwym". I w myśl owej maksymy organizuje życie miejscowości - nie tylko religijne, również społeczne.

Życzenia, wspomnienia…


Na uroczystość jubileuszu ks. Andrzeja, która odbyła się 16 maja, przybyła jego najbliższa oraz dalsza rodzina, koledzy kapłani, delegacje instytucji, firm, organizacji świeckich i parafialnych. Tłumnie zjechali wierni - nie tylko członkowie wspólnoty zakrzewskiej… Swą obecnością zaszczycili jubilata księża biskupi Ignacy Jeż oraz Paweł Cieślik. W koncelebrze uroczystej Eucharystii uczestniczył też m.in. ks. Józef Słomski - pierwszy kołobrzeski proboszcz ks. Choroby.
Słowo pasterskie wygłosił ks. biskup senior Ignacy Jeż. Hierarcha nawiązał do fenomenu religijności zakrzewian w okresie międzywojennym, lat aktywności tutejszego "proboszcza niezłomnego" - ks. dr. Bolesława Domańskiego. Dalej biskup odniósł się bezpośrednio do osoby jubilata: - Patrząc na działalność waszego proboszcza, szczerze radujemy się jego pracą! - mówił dostojny kaznodzieja. - Zawsze można było na nim polegać i tak jest do dzisiaj!
Dzięki ks. biskupowi, słynącemu z dobrego kontaktu z wiernymi, parafianie mogli się m.in. dowiedzieć, iż ks. Andrzej doskonale czuje się za kierownicą auta. Był swego czasu nie tylko kapelanem ks. biskupa, ale i jego szoferem.
Po zakończeniu Eucharystii miejscowa schola zaprezentowała okolicznościowy program artystyczny. Potem składano serdeczne życzenia! Pisemne powinszowania od ordynariusza bydgoskiego ks. biskupa Jana Tyrawy odczytał dziekan dekanatu złotowskiego - ks. kanonik Józef Pietras.

Skrót tekstu autorstwa
Krystyny Wojtasik z Zakrzewa
opracował

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki