Logo Przewdonik Katolicki

Duch Święty przybywa wszędzie

al. Marek Kańkowski
Fot.

U większości z nas zakłady karne budzą lęk. Ogrodzone wysokim murem, drutem kolczastym i strzeżone przez strażników więzienia postrzegamy jako miejsca zapomniane przez ludzi i Boga. Nic bardziej mylnego; przykładem może być posługa Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, którzy prowadzą bardzo trudne duszpasterstwo osadzonych. Reguła zakonu opiera się głównie na adoracji...

U większości z nas zakłady karne budzą lęk. Ogrodzone wysokim murem, drutem kolczastym i strzeżone przez strażników więzienia postrzegamy jako miejsca zapomniane przez ludzi i Boga. Nic bardziej mylnego; przykładem może być posługa Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, którzy prowadzą bardzo trudne duszpasterstwo osadzonych.

Reguła zakonu opiera się głównie na adoracji Najświętszego Sakramentu, wynagrodzeniu za grzechy oraz pocieszaniu Chrystusa w cierpiących, potrzebujących i odrzuconych przez społeczeństwo. Formacja intelektualna braci pragnących zostać kapłanami odbywa się we włocławskim WSD, gdzie studiują razem z alumnami diecezjalnymi. We Włocławku dom zakonny braci pocieszycieli znajduje się nieopodal zakładu karnego.

Pracownicy zakładu karnego podkreślają istotne znaczenie posługi zakonników i niemały jej wpływ na przebieg resocjalizacji osadzonych. Potrzeby duszpasterskie są ogromne: w sześciu Eucharystiach, odprawianych w tygodniu, uczestniczy ponad 120 więźniów. Dodatkowo bracia pocieszyciele organizują posługę sakramentalną, rekolekcje, nabożeństwa okresowe, a nawet prowadzą bibliotekę katolicką, z której osadzeni mogą korzystać bez ograniczeń. Jest to istotne, gdyż większość z nich nie posiada podstawowej wiedzy religijnej. Pomimo wielu trudności zakonnicy pełnią swoją posługę z oddaniem, świadomi, że są narzędziem Chrystusowej resocjalizacji.

Włocławscy klerycy starają się mieć swój wkład w to Boże dzieło: działające w seminarium bractwo więzienne służy pomocą podczas niedzielnych Eucharystii, pomaga w rekolekcjach. Ważny jest osobisty kontakt z osadzonymi i własne świadectwo życia z Chrystusem na co dzień. Dodatkowe wsparcie zapewniają wolontariusze świeccy.

17 października sakrament bierzmowania przyjęło siedemnastu osadzonych. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. na terenie zakładu karnego. Zgromadzeniu liturgicznemu przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, który był też szafarzem sakramentu. W Eucharystii, prócz osadzonych, uczestniczyła dyrekcja więzienia.

W homilii ks. biskup użył wymownego przykładu nawrócenia św. Pawła; mówiąc o zmianie w jego życiu, podkreślił wielkie znaczenie tego faktu dla rozwoju Kościoła. Na zakończenie uroczystości każdy z bierzmowanych otrzymał od pasterza diecezji egzemplarz Dziejów Apostolskich, opowiadających o wielkich działach czynionych przez uczniów Jezusa po otrzymaniu Ducha Świętego.

Módlmy się za osadzonych, którzy poszukują prawdziwego sensu życia, pragną je zmienić, iść przez życie drogą wiary, nadziei i miłości. Dziękujmy Bogu za wszelkie dobro, które wynika z wytrwałej, ofiarnej duszpasterskiej posługi zakonników ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki