Logo Przewdonik Katolicki

Obłóczyny, czyli o jeden krok bliżej

Barbara Sawic
Fot.

30 października stanęło przed Krzyżem Tumskim w bazylice katedralnej 20. alumnów trzeciego roku WSD we Włocławku. Podczas uroczystej Eucharystii przyoblekli oni sutanny, szaty duchowne widoczny, zobowiązujący znak przynależności do Jezusa. Mszy św. przewodniczył i stroje duchowne alumnów poświęcił biskup pomocniczy Stanisław Gębicki. W koncelebrze uczestniczyli moderatorzy...

30 października stanęło przed Krzyżem Tumskim w bazylice katedralnej 20. alumnów trzeciego roku WSD we Włocławku. Podczas uroczystej Eucharystii przyoblekli oni sutanny, szaty duchowne – widoczny, zobowiązujący znak przynależności do Jezusa.

Mszy św. przewodniczył i stroje duchowne alumnów poświęcił biskup pomocniczy Stanisław Gębicki. W koncelebrze uczestniczyli moderatorzy i profesorowie seminarium z jego rektorem ks. kan. Jackiem Szymańskim na czele. W homilii ks. Radosław Cyrułowski, prefekt ds. studiów w WSD, mówił o formacji seminaryjnej jako czasie kształtowania człowieka, który odczytał w sobie powołanie do służby Bogu i ludziom w Kościele. Zwracając się do alumnów, ks. Cyrułowski mówił o przyszłości, jaka się przed nimi otwiera, uświadamiał trudności i porażki, jakich oprócz dobra będą doświadczać ze strony ludzi. Jednak jeśli prawdziwie wierzą w Bożą miłość, nie będą się trwożyć, lecz z odwagą zdążać do świętości. Już to, że wstąpili do seminarium, dowodzi, jak kocha ich Bóg, obdarzając cennym darem powołania.

Równą serdecznością i troską o alumnów nacechowane były słowa ks. bp. Gębickiego, wypowiedziane przed udzieleniem błogosławieństwa, w których zachęcał alumnów, aby byli zawsze świadkami żyjącego Boga. Ufajmy, że słowa ks. biskupa zostaną w ich pamięci, zaowocują dobrymi czynami. Z pewnością uczestniczący w Mszy św. rodzice alumnów ujęci byli podziękowaniem bp. Gębickiego za wszystko, co uczynili, by ich synowie wstąpili na drogę wiodącą do kapłaństwa.

Oprócz rodziców na uroczystość przybyli najbliżsi krewni, przyjaciele i znajomi alumnów. W gronie kapłanów obecni byli proboszczowie parafii, z których pochodzą nowo obłóczeni. Nie zabrakło starszych i młodszych kolegów z seminaryjnej wspólnoty oraz sióstr zakonnych. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór klerycki pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka. Wspólnie modliliśmy się o błogosławieństwo Boże i wytrwanie dla alumnów, świadomi tego, że dla kandydatów na kapłanów modlitwa jest nieocenionym darem. Wśród tych, którzy pamięcią modlitewną ogarniają naszych alumnów, jest również redakcja „Ładu Bożego”.

Po Mszy św. uczestnicy zgromadzili się na placu przed katedrą; po chwili dołączyli do nich obłóczeni: Łukasz Dzikiewicz (Konin, par. Miłosierdzia Bożego), Julian Stanisław Głowacki (Wielenin), Juliusz Graniczny (Kazimierz Biskupi), Piotr Jabłoński (Kikół), Szymon Jastrzębski (Turek, par. św. Barbary), Piotr Kasprzak (Russocice), Krzysztof Kurant (Brześć Kujawski), Szymon Lewandowski (Konin, par. Miłosierdzia Bożego), Maciej Leszczyński (Topólka), Zbigniew Łukasik (Spycimierz), Artur Machała (Sieradz, par. Wszystkich Świętych), Damian Nowiński (Brzeźno k. Lipna), Marcin Olejniczak (Witowo), Krzysztof Olejnik (Lekarzewice), Paweł Pawlak (Bierzwienna), Przemysław Pilarski (Zadzim), Krzysztof Rogala (Konin, par. św. Wojciecha), Kamil Adam Roślik (Włocławek, par. Wniebowzięcia NMP), Piotr Paweł Stanny (Osięciny) i Rafał Szprync (Turek, NSPJ). W atmosferze ogólnej radości składano obłóczonym życzenia, często ze łzami wzruszenia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki