Logo Przewdonik Katolicki

W nowy, 493. rok akademicki

Barbara Sawic
Fot.

Pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa, 17 października w bazylice katedralnej sprawowana była Msza św. koncelebrowana z okazji rozpoczęcia 439. roku akademickiego 2007/2008. Rozważanie modlitewne wygłosił ks. prał. dr Roman Małecki, prodziekan Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Z pasterzem diecezji liturgię sprawowali biskupi, rektor WSD ks. kan. dr Jacek...

Pod przawodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa, 17 października w bazylice katedralnej sprawowana była Msza św. koncelebrowana z okazji rozpoczęcia 439. roku akademickiego 2007/2008. Rozważanie modlitewne wygłosił ks. prał. dr Roman Małecki, prodziekan Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu.

Z pasterzem diecezji liturgię sprawowali biskupi, rektor WSD ks. kan. dr Jacek Szymański i kapłani. W Eucharystii, a później w akademii (odbyła się w seminaryjnej Auli kard. Stefana Wyszyńskiego) uczestniczyło wielu gości. W ich gronie był prezydent Włocławka Andrzej Pałucki, rektorzy i naqczyciele akademiccy wyższych uczelni Torunia, Gniezna, Kazimierza Biskupiego i Włocławka oraz rodzice, rodziny i przyjaciele alumnów. Neleży wspomnieć z uznaniem o pięknie śpiewu liturgicznego w wykonaniu chóru seminaryjnego pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.

Wspólnie prosiliśmy Boga o wiele łask dla moderatorów i alumnów, jak i o to, by wspólnota seminaryjna dawała świadectwo żywego słowa. Nie zapomjieliśmy o modlitwie za dobrodziejów WSD. Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa, do zebranych przemówił ks. bp Mering, który z racji innych obowiązków nie mógł wziąć udziału w dalszej części uroczystości. Prosił o modlitwę w intencji nowych powołań do służby Bożej, życzył wspólnocie seminaryjnej entuzjazmu, nadziei i zapału, zachęcał alumnós do wysiłku intelektualnego i duchowego; jest on niezbędny, by dobrze przygotować się do kapłaństwa. – Pan nieustannie powyła robotników na żniwo$i pamięta o nich. My też o Nim nie zapominajmy; w Bogu szukajmy sił, wskazówek i rozwiązań. W przyszłość patrzmy bez lęku! – zakończył pasterz diecezji.

Oficjalnego otwarcia roku akademickiego i powitania gości w auli dokonał ks. rektor Szymański. Zebrani zgotowali owację na stojąco obchodzącemu 25-lecie pracy naukowej w WSD ks. dr. hab. Krzysztofowi Koneckiemu, profesorowi liturgiki. Owacja rozległa się też po podziękowaniu ks. rektora za pracę wychowawczą ks. dr. Zbigniewowi Zarembskiemu, dotychczasowemu wicerektorowi, jak i po przedstawieniu nowych pracowników WSD.

Referat sprawozdawczy z działalności seminarium w roku akademickim 2006/2007 przedstawił nowy wicerektor WSD ks. lic. Jarosław Szpolorowski, po czym wykład inauguracyjny pt. „Tożsamość człowieka między rzeczywistością realną a wirtualną. Szanse i zagrożenia” wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Miczka z Uniwersytetu Śląskiego.

Uroczyste ślubowanie złożyło dziewięciu studentów pierwszego roku: Piotr Alabrudziński z par. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, Piotr Brud z par. św. Maksymiliana w Koninie, Łukasz Famulski z par. św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach, Michał Laskowski z par. św. Jana Chrzciciela we Włocławku, Robert Mac z par. św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli, Piotr Patyk z par. św. Wojciecha BM w Broniewie, Łukasz Przelazły z par. Wniebowzięcia NMP w Warcie, Damian Sochacki z par. Wniebowzięcia NMP w Borysławicach Kościelnych i Adam Zieliński z par. Świętej Trójcy w Dąbiu Kujawskim. W 439. roku akademickim w WSD we Włocławku studiuje 76 alumnów; w tej liczbie jest siedmiu diakonów i czterech kleryków ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani.

Uroczystość zakończyły okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali: prezydent Włocławka Andrzej Pałucki i ks. dr hab. Jan Perszon, dziekan Wydziału Teologicznego UMK, w którego struktury włocławskie seminarium zostało włączone siedem lat temu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki