Logo Przewdonik Katolicki

Propagator ścisłego myślenia

Ks. Waldemar Karasiński
Fot.

14 listopada w parafii św. Stanisława BM we Włocławku, z okazji 70. rocznicy urodzin jej proboszcza, ks. prał. dr. Jana Nowaczyka od maja br. prezesa Teologicznego Towarzystwa Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku miała miejsce uroczystość, w ramach której odbyła się nadzwyczajna sesja TTN WSD z udziałem biskupa włocławskiego dr. Wiesława Alojzego Meringa,...

14 listopada w parafii św. Stanisława BM we Włocławku, z okazji 70. rocznicy urodzin jej proboszcza, ks. prał. dr. Jana Nowaczyka – od maja br. prezesa Teologicznego Towarzystwa Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku – miała miejsce uroczystość, w ramach której odbyła się nadzwyczajna sesja TTN WSD z udziałem biskupa włocławskiego dr. Wiesława Alojzego Meringa, bp. seniora Czesława Lewandowskiego i wielu księży.

W gronie gości byli m.in.: ks. prof. dr hab. Józef Marceli Dołęga z UKSW w Warszawie (kolega ks. Nowaczyka z lat studenckich), ks. prof. dr hab. Antoni Siemianowski i ks. dr Andrzej Bohdanowicz z UAM w Poznaniu, ks. prof. dr hab. Stanisław Olejnik, księża profesorowie UMK – WSD we Włocławku, duchowieństwo z Włocławka i z terenu diecezji włocławskiej. Witając zebranych, jubilat wyraził radość z ich obecności, po czym przedstawił zarys historii TTN. Dalszy porządek sesji prowadził ks. prof. dr hab. Ireneusz Werbiński, który poprosił ks. prof. Józefa Dołęgę o dokonanie prezentacji IX tomu „Studiów Włocławskich”, dedykowanych ks. Janowi Nowaczykowi. Zawartość tomu stanowią artykuły 38 autorów, reprezentujących w równej liczbie włocławskie środowisko naukowe i środowiska spoza Włocławka. Całość słowem wstępnym opatrzył bp dr Wiesław Mering. Wydawcą tomu jest Włocławskie Wydawnictwo Diecezjalne.

Krótką laudację na cześć jubilata wygłosił ks. Stanisław Olejnik, a następnie przemówił ks. bp Wiesław Mering, który zwrócił uwagę, że w życiorysie ks. Jana Nowaczyka jest wiele ważnych wątków. Szczególnie cenne są dwie wartości: kapłaństwo i pełnienie misji związanej z tym powołaniem oraz to, że jako nauczyciel akademicki zawsze podążał naukową drogą do prawdy. Ksiądz biskup podziękował jubilatowi za trud związany z troską o parafię, której jest proboszczem i wskazał na niezmiernie charakterystyczny rys jego osobowości, tj. umiejętność łączenia pracy duszpasterskiej z dydaktyką seminaryjną oraz czynną obecnością w rozmaitych gremiach naukowych.

* * *

Jan Nowaczyk urodził się 22 grudnia 1936 r. w Gizałkach. Jego rodzice, Stefan i Anna z d. Szulc, byli rolnikami. Po ukończeniu szkoły podstawowej, w latach 1951-55 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. Po maturze, w latach 1955-61 studiował w WSD we Włocławku. 21 maja 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Korszyńskiego. W 1963 r. rozpoczął studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1966 r. obronił pracę magisterską na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK. Od 1967 r. prowadził wykłady w WSD we Włocławku i pracował jako duszpasterz parafii.

Stopień doktora uzyskał 23 czerwca 1975 r. Latem 1979 i 1980 r. przebywał we Francji, gdzie doskonalił znajomość języka francuskiego.

Praca dydaktyczna ks. Nowaczyka w seminarium włocławskim trwała 35 lat i została zakończona we wrześniu 2002 r. Był wykładowcą także w innych uczelniach: w latach 1977-80 w Seminarium Misjonarzy Ducha Świętego w Bydgoszczy, w r. akademickim 1985/85 w ATK w Warszawie; a w 1999/2000 w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu (Instytut Kształcenia Menadżerów) we Włocławku. Od 1992 r. prowadzi wykłady w Studium Teologii we Włocławku (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Sekcja św. Jana Chrzciciela).

Bibliografia dorobku naukowego ks. Nowaczyka obejmuje 40 pozycji; blisko połowę stanowią opracowania i artykuły z zakresu różnych dziedzin filozofii, zwłaszcza z filozofii religii. Najważniejsze są te, opublikowane w periodykach naukowych. Jest też autorem recenzji, sprawozdań naukowych, tekstów popularnonaukowych i publicystycznych.

Przebieg pracy duszpasterskiej: wikariusz par. Słupca (1961-62), Radziejów Kujawski (par. Wniebowzięcia NMP, 1962-63), Włocławek (par. św. Jana, 1968, par. św. Stanisława BM 1969-75); administrator par. Grochowalsk (1975-80); proboszcz par. Chełmica Duża (1980-90). Od 11 sierpnia 1990 r. po dziś ks. Jan Nowaczyk jest proboszczem par. św. Stanisława BM we Włocławku. W 1990 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej we Włocławku, w 1994 r. otrzymał on godność kapelana papieskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki