Logo Przewdonik Katolicki

Nowi żniwiarze na niwie Pańskiej

Barbara Sawic
Fot.

Dobiegło końca sześcioletnie przygotowanie ośmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku do posługi kapłańskiej. Po przejściu formacji duchowej i ukończeniu studiów wyższych zostali wyświęceni na kapłanów. W niedzielę, 29 maja 2005 r. o godz. 15, w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której...

Dobiegło końca sześcioletnie przygotowanie ośmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku do posługi kapłańskiej. Po przejściu formacji duchowej i ukończeniu studiów wyższych zostali wyświęceni na kapłanów. W niedzielę, 29 maja 2005 r. o godz. 15, w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ordynariusz włocławski Wiesław Alojzy Mering. Koncelebransami byli księża profesorowie WSD z rektorem ks. dr. Jackiem Szymańskim na czele i liczni kapłani z całej diecezji. W podniosłym wydarzeniu uczestniczyli rodzice i rodziny diakonów, ich duszpasterze, katecheci, nauczyciele, wychowawcy, przyjaciele, znajomi, członkowie wspólnot oraz inni wierni.


Podczas Mszy św. z rąk ordynariusza włocławskiego święcenia kapłańskie otrzymali diakoni: Sebastian Adamczyk z parafii św. Wojciecha w Koninie, Jacek Chmielewski z parafii Połajewo, Cezary Garnuszek (Lekarzewice), Krzysztof Maciaszek (Russocice), Robert Nawrocki (Topólka), Mariusz Piecyk (Charłupia Mała), Michał Sadowski (par. Korczew) i Krzysztof Stawicki (par. Osięciny). Tym samym zostali włączeni do grona blisko pięciuset kapłanów diecezji włocławskiej. Są pierwszymi, których wyświęcono za pontyfikatu Ojca Świętego Benedykta XVI. Odtąd w imię Jezusa Chrystusa Nauczyciela będą spełniać urząd nauczycielski Kościoła. Mocą Chrystusa będą wykonywać urząd uświęcania, sprawując sakramenty święte. Biorąc wzór z Dobrego Pasterza, będą prowadzić powierzony im lud drogami zbawienia.
W słowie do neoprezbiterów bp Mering zwrócił uwagę, że wypowiedziane przez nich słowo "jestem" stanowi wyraz służby Bogu i ludziom, jest jednocześnie odwołaniem się do Boga, aby wspierał ich w posłudze. - Nic się w waszym życiu nie skończyło, wszystko się dopiero zaczyna. Idziecie do ludzi, aby głosić Dobrą Nowinę. Niech więc na tej drodze nie zabraknie mocy i siły, niech tą mocą i siłą będzie Chrystus Skała. Na Nim budujcie życie kapłańskie. Idziecie do ludzi, więc miejcie w swoim sercu słowa Jana XXIII: "Ten, który przede mną stoi, w jakiś sposób mnie przewyższa". Pamiętajcie, że człowiek dla człowieka ma stawać się dobrem i darem - mówił pasterz diecezji. Podkreślił, że Chrystus pragnie w nich żyć i działać, w nich objawiać się dzisiejszemu światu, dość obojętnemu na sprawy wiary. Chrystus chce przybliżać się do każdego człowieka poprzez ich postawę gotowości, oddania i miłości, poprzez słowa o nieprzemijających wartościach, które będą głosili, poprzez przewodnictwo ludowi Bożemu w drodze do domu Ojca Niebieskiego, poprzez uczestnictwo i sprawowanie Ofiary Chrystusa, w której dopełnieniem będzie składana z miłością ofiara ich życia. - Miłość Chrystusa będzie trwać nieustannie, będziecie nią otoczeni, będzie was umacniać, bo to jest Miłość, której na imię Duch Święty, Duch Życia i Świętości - zakończył biskup ordynariusz.
W imieniu neoprezbiterów wyrazy czci i wdzięczności Bogu i ludziom, którzy przyczyniali się do formowania postawy kapłańskiej nowo wyświęconych, złożył ks. Mariusz Piecyk. W treści wystąpienia kapłana znalazło się odwołanie do przedostatniej książki Papieża Jana Pawła II "Wstańcie, chodźmy". Książki skierowanej w przyszłość; opowieści Ojca Świętego skłaniającej do podjęcia wezwania zawartego w tytule. Takiemu wezwaniu nie odmówią nowi pasterze Kościoła Chrystusowego.
Na zakończenie uroczystości nowo wyświęceni kapłani otrzymali z rąk bp. Wiesława Meringa dekrety kierujące ich z dniem 30 czerwca 2005 r. do pracy duszpasterskiej w parafiach diecezji włocławskiej.
Módlmy się za naszych kapłanów i tych, którzy właśnie rozpoczynają swoje niełatwe posłannictwo, i za tych, którzy pełnią je już od lat. Módlmy się także o to, by nie zabrakło młodych ludzi, w których sercach Duch Święty wzbudza pragnienie wejścia na drogę ku kapłaństwu. I dziś aktualne są słowa Zbawiciela: "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście przeto Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo" (Mt 9, 37).

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki