Logo Przewdonik Katolicki

Zmiana na sędziowskim panteonie

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Prezydent Lech Kaczyński dokonał wyboru nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Został nim Jerzy Stępień (na zdj.: drugi z lewej) jeden z najwybitniejszych w Polsce specjalistów z dziedziny samorządu terytorialnego, zarazem były senator oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie AWS. Zastąpił on odchodzącego w stan spoczynku prof. Marka Safjana. Ślubowanie...

Prezydent Lech Kaczyński dokonał wyboru nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Został nim Jerzy Stępień (na zdj.: drugi z lewej) – jeden z najwybitniejszych w Polsce specjalistów z dziedziny samorządu terytorialnego, zarazem były senator oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie AWS. Zastąpił on odchodzącego w stan spoczynku prof. Marka Safjana.

Ślubowanie złożyła również trójka nowo wybranych przez Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marek Kotlinowski, rekomendowany przez LPR i Samoobronę, oraz popierani przez PiS Maria Gintowt-Jankowicz i Wojciech Hermeliński.

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Jego głównym zadaniem jest tzw. sąd nad prawem, czyli kontrolowanie zgodności norm prawnych niższego rzędu z normami prawnymi wyższego rzędu, przede wszystkim z Konstytucją. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki