Logo Przewdonik Katolicki

Dbać o jakość życia

Katarzyna Zarzecka
Fot.

Pytanie o wartość, pytanie o sens życia, należy do szczególnego bogactwa młodości. Słowa Jana Pawła II z Listu do młodych były mottem Dni Kultury Chrześcijańskiej, które w dniach 11-12 października odbyły się w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Uczestniczył w nich znamienity gość: o. Leon Knabit, benedyktyn, autor poczytnych...

„Pytanie o wartość, pytanie o sens życia, należy do szczególnego bogactwa młodości”. Słowa Jana Pawła II z „Listu do młodych” były mottem Dni Kultury Chrześcijańskiej, które w dniach 11-12 października odbyły się w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Uczestniczył w nich znamienity gość: o. Leon Knabit, benedyktyn, autor poczytnych książek, uczestnik popularnych programów telewizyjnych, którego w imieniu wspólnoty witał w murach szkoły jej dyrektor ks. dr Jacek Kędzierski.

W kazaniu podczas Mszy św. dla nauczycieli, sprawowanej w szkolnej kaplicy 11 października, o. Leon wskazał na znaczenie kultury dla chrześcijan. Uczniowie brali udział w dwóch spotkaniach z gościem, zatytułowanych „Kultura masowa a kultura chrześcijańska”. Młodzież nie chciała kończyć spotkań, skandując: „Zostań z nami!” – nic w tym dziwnego, bowiem kaznodzieja nawiązał znakomity kontakt ze słuchaczami. Serdeczny, uśmiechnięty, żartobliwy, jednak z powagą traktujący uczniów, którym mówił o sensie życia w wierze. – Trzeba być wiernym prawdzie, być uczciwym; korzystanie ze ściągawek podczas sprawdzianów jest oszustwem. Nie ma ludzi „byle jakich”, każdy jest „jakiś”. Warto żyć pięknie i dbać o jakość życia – przekonywał młodych o. Leon Knabit.

Tego samego dnia poznaliśmy zwycięzców konkursu plastycznego i poetyckiego dla uczniów „Szkoły Długosza”. Gimnazjaliści wykonali prace plastyczne nt. „Kultura masowa a kultura chrześcijańska”. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Auer, drugie Aleksandra Makowska, a trzecie przyznano autorkom pracy zbiorowej: Joannie Zielonce, Gai Torbickiej i Marcie Gralewskiej. Aby wziąć udział w juweniliach poetyckich, należało napisać tekst liryczny w oparciu o słowa Jana Pawła II, stanowiące motto Dni Kultury Chrześcijańskiej. Laureatami tego konkursu zostali: Joanna Kwiatkowska, Rafał Bisiorowski i Izabela Kowalska. Zwycięzcy obu konkursów otrzymali z rąk o. Leona Knabita książki jego autorstwa.

Po południu o. Leon wziął udział w spotkaniu z nauczycielami, podczas którego mówił o wychowywaniu do odpowiedzialności. Nie obyło się bez żartów (zakonnik często powtarza, że człowiek wiary nie może być ponurakiem). Najważniejsze były słowa o tym, że wybierając trudny zawód nauczyciela i chcąc wychowywać młode pokolenie do odpowiedzialności, trzeba przede wszystkim samemu być odpowiedzialnym i świadczyć o tym własnym życiem. Dobry nauczyciel wymaga najpierw od siebie, a w drugiej kolejności od swoich uczniów.

W drugim dniu refleksji nad kulturą o. Leon Knabit opowiadał o swoich spotkaniach z „wujkiem Karolem” – Karolem Wojtyłą: księdzem, biskupem, kardynałem i papieżem. Prelekcja odbyła się w auli WSD we Włocławku. Mówca podkreślił, że pomimo wielu zajęć Papież znajdował czas na modlitwę, często o nią prosił, gdyż wiedział, że jest ona siłą Kościoła. Zwrócił też uwagę, że Jan Paweł II, wciąż zapatrzony w Boga, jednocześnie widział drugiego człowieka. – I wam też to mówię: bądźmy pobożni, ale nie zamykajmy się w tej pobożności. Religijności nie można kształtować w oderwaniu od Chrystusa, dlatego stwórzcie w szkole taką atmosferę, że będzie widać, że „Długosz”, to jest „Długosz”! Kształtujcie w sobie zdrową ambicję i poczucie dumy – przez pryzmat Chrystusa! – życzył uczniom o. Leon.

Podczas wszystkich spotkań z czcigodnym gościem występował szkolny chór pod batutą Izabeli Chełmniniak. Piękny śpiew zwrócił uwagę o. Leona, który nie omieszkał pochwalić umiejętności wokalnych uczniów i pogratulować pani profesor. Żegnając gościa, dziękowaliśmy mu za wszelkie dobro, jakie dokonało się i dokona w naszej szkole dzięki jego naukom. Podczas rozstania byliśmy zasmuceni; jednak na pocieszenie usłyszeliśmy, że pierwszy raz nigdy nie jest razem ostatnim!

W godzinach późniejszych wspólnota „Szkoły Długosza” uczestniczyła w uroczystości pasowania najmłodszych uczniów na pierwszoklasistów; wśród gości byli m.in. ks. bp Wiesław Mering, prezydent Włocławka Władysław Skrzypek, przedstawiciele władz oświatowych oraz rady rodziców. Później wszyscy przeszli do gmachu ZSK im. ks. Jana Długosza, gdzie ks. biskup poświęcił niedawno wyremontowaną część szkoły.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki