Logo Przewdonik Katolicki

Kultura dla miłości

Katarzyna Zarzecka
Fot.

Dzisiejsza młodzież boryka się z trudnościami dotyczącymi życiowych wyborów, często ulega panującym modom i manipulacji mediów. Młodzi zostają wciągnięci w tryby kultury masowej, która niszczy ich wrażliwość, zagłusza sumienie. Mając tego świadomość, w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku zwraca się uwagę nie tylko na jakość dydaktyki, ale i na...

Dzisiejsza młodzież boryka się z trudnościami dotyczącymi życiowych wyborów, często ulega panującym modom i manipulacji mediów. Młodzi zostają wciągnięci w tryby kultury masowej, która niszczy ich wrażliwość, zagłusza sumienie. Mając tego świadomość, w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku zwraca się uwagę nie tylko na jakość dydaktyki, ale i na kształtowanie charakterów uczniów.

Tradycją szkoły stało się organizowanie Dni Kultury Chrześcijańskiej, korespondujących tematycznie z Dniem Papieskim. Jest to dobra sposobność do „zatrzymania się” w celu dokonania jasnego rozróżnienia tego, co w życiu ważne, od tego, co najważniejsze. Tegoroczne, szóste z kolei DKCh miały za motto słowa Jana Pawła II z Listu do Młodych całego świata (1985 r.): „Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania”. Aby zwiększyć siłę przekazu, trzeba odwoływać się do autorytetów. Dlatego 12 października gościliśmy w Szkole Długosza benedyktyna o. Karola Meissnera – teologa, kompozytora, cenionego rekolekcjonistę, pedagoga, lekarza specjalizującego się w psychologii i psychoterapii, autora wielu publikacji z dziedziny etyki i wychowania, płciowości, zagadnień życia rodzinnego i małżeńskiego. Drugim z gości był dr Jacek Pulikowski, nauczyciel akademicki na Politechnice Poznańskiej, od lat zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin, świecki audytor w Radzie Episkopatu Polski ds. Rodziny. Prowadzi zajęcia w Studium Rodziny przy Wydziale Teologii UAM w Poznaniu. Wiedzą i doświadczeniem służy małżeństwom w kryzysie, przygotowuje młodych do odpowiedzialnego podjęcia powołania małżeńskiego i rodzicielskiego, także jako autor publikacji i książek.

Dzień upłynął na rozważaniu kwestii związanych z miłością, odpowiedzialnością i samowychowaniem. Obchody zainaugurowano Mszą św. koncelebrowaną w auli szkolnej. W krótkim kazaniu o. Meissner zachęcał młodzież do aktywności myślenia. – Myślcie o tym, kim jesteście, co robicie, co wybieracie. Myślcie, gdyż w myśleniu jest przyszłość – przekonywał z uśmiechem. Po Eucharystii, podczas spotkania pt. „Czystość: wartość czy przeżytek?”, młodzi w skupieniu słuchali osiemdziesięcioletniego wykładowcy, który zwracał uwagę na istotę powołania małżeńskiego: rodzicielstwo i coraz mniej dziś popularny aspekt bycia razem. W toku popołudniowego spotkania z rodzicami zakonnik prosił, by „zwracali uwagę młodym, że od ich zachowania zależy, jakie będą ich własne dzieci”.

Równie zajmująca była prelekcja dr. Jacka Pulikowskiego pt. „Jak w życiu wygrać miłość?”. Mówca nie ukrywał zadowolenia z postawy trzystuosobowego audytorium. Zwróciłam uwagę, jak szybko nawiązał kontakt z młodzieżą, która pozytywnie odniosła się np. do twierdzenia: „Ludzi należy kochać, a rzeczy używać – nigdy odwrotnie!”.

Niepopularne dziś poglądy dotyczące rodziny, roli matki i ojca, zyskały również aprobatę nauczycieli (grono pedagogiczne uczestniczyło w odrębnym spotkaniu z dr. Pulikowskim). Wiele głębokich treści skłoniło nas do przemyśleń nad miłością, która stawia człowiekowi wymagania. Piękna miłość małżeńska promieniuje na dzieci, dalszą rodzinę, innych ludzi. Świat jej potrzebuje!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki