Logo Przewdonik Katolicki

Kultura dla miłości

Katarzyna Zarzecka
Fot.

Dzisiejsza młodzież boryka się z trudnościami dotyczącymi życiowych wyborów, często ulega panującym modom i manipulacji mediów. Młodzi zostają wciągnięci w tryby kultury masowej, która niszczy ich wrażliwość, zagłusza sumienie. Mając tego świadomość, w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku zwraca się uwagę nie tylko na jakość dydaktyki, ale i na...

Dzisiejsza młodzież boryka się z trudnościami dotyczącymi życiowych wyborów, często ulega panującym modom i manipulacji mediów. Młodzi zostają wciągnięci w tryby kultury masowej, która niszczy ich wrażliwość, zagłusza sumienie. Mając tego świadomość, w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku zwraca się uwagę nie tylko na jakość dydaktyki, ale i na kształtowanie charakterów uczniów.

Tradycją szkoły stało się organizowanie Dni Kultury Chrześcijańskiej, korespondujących tematycznie z Dniem Papieskim. Jest to dobra sposobność do „zatrzymania się” w celu dokonania jasnego rozróżnienia tego, co w życiu ważne, od tego, co najważniejsze. Tegoroczne, szóste z kolei DKCh miały za motto słowa Jana Pawła II z Listu do Młodych całego świata (1985 r.): „Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania”. Aby zwiększyć siłę przekazu, trzeba odwoływać się do autorytetów. Dlatego 12 października gościliśmy w Szkole Długosza benedyktyna o. Karola Meissnera – teologa, kompozytora, cenionego rekolekcjonistę, pedagoga, lekarza specjalizującego się w psychologii i psychoterapii, autora wielu publikacji z dziedziny etyki i wychowania, płciowości, zagadnień życia rodzinnego i małżeńskiego. Drugim z gości był dr Jacek Pulikowski, nauczyciel akademicki na Politechnice Poznańskiej, od lat zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin, świecki audytor w Radzie Episkopatu Polski ds. Rodziny. Prowadzi zajęcia w Studium Rodziny przy Wydziale Teologii UAM w Poznaniu. Wiedzą i doświadczeniem służy małżeństwom w kryzysie, przygotowuje młodych do odpowiedzialnego podjęcia powołania małżeńskiego i rodzicielskiego, także jako autor publikacji i książek.

Dzień upłynął na rozważaniu kwestii związanych z miłością, odpowiedzialnością i samowychowaniem. Obchody zainaugurowano Mszą św. koncelebrowaną w auli szkolnej. W krótkim kazaniu o. Meissner zachęcał młodzież do aktywności myślenia. – Myślcie o tym, kim jesteście, co robicie, co wybieracie. Myślcie, gdyż w myśleniu jest przyszłość – przekonywał z uśmiechem. Po Eucharystii, podczas spotkania pt. „Czystość: wartość czy przeżytek?”, młodzi w skupieniu słuchali osiemdziesięcioletniego wykładowcy, który zwracał uwagę na istotę powołania małżeńskiego: rodzicielstwo i coraz mniej dziś popularny aspekt bycia razem. W toku popołudniowego spotkania z rodzicami zakonnik prosił, by „zwracali uwagę młodym, że od ich zachowania zależy, jakie będą ich własne dzieci”.

Równie zajmująca była prelekcja dr. Jacka Pulikowskiego pt. „Jak w życiu wygrać miłość?”. Mówca nie ukrywał zadowolenia z postawy trzystuosobowego audytorium. Zwróciłam uwagę, jak szybko nawiązał kontakt z młodzieżą, która pozytywnie odniosła się np. do twierdzenia: „Ludzi należy kochać, a rzeczy używać – nigdy odwrotnie!”.

Niepopularne dziś poglądy dotyczące rodziny, roli matki i ojca, zyskały również aprobatę nauczycieli (grono pedagogiczne uczestniczyło w odrębnym spotkaniu z dr. Pulikowskim). Wiele głębokich treści skłoniło nas do przemyśleń nad miłością, która stawia człowiekowi wymagania. Piękna miłość małżeńska promieniuje na dzieci, dalszą rodzinę, innych ludzi. Świat jej potrzebuje!

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki