Logo Przewdonik Katolicki

Śmierć jest bramą prowadzącą do życia

Hubert Kubica
Fot.

Po uroczystości Wszystkich Świętych, 2 listopada Kościół obchodził święto Wszystkich Wiernych Zmarłych Dzień Zaduszny. To czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. W tym dniu w poznańskiej katedrze odprawiono Mszę św. w intencji śp. arcybiskupów i biskupów poznańskich. Modlimy się za wszystkich zmarłych...

Po uroczystości Wszystkich Świętych, 2 listopada Kościół obchodził święto Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. To czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią.

W tym dniu w poznańskiej katedrze odprawiono Mszę św. w intencji śp. arcybiskupów i biskupów poznańskich.

– Modlimy się za wszystkich zmarłych arcybiskupów i biskupów poznańskich, członków kapituły, kapłanów i wszystkie osoby życia konsekrowanego, które budowały tę diecezję przez całe wieki, a także za wszystkich wiernych zmarłych – powiedział na początku liturgii abp Stanisław Gądecki.

Homilię wygłosił ks. Marian Lewandowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Przypomniał on, że miłość Boża jest potężniejsza niż śmierć, która jest bramą prowadzącą do życia. – Kościół ustawicznie nawołuje do modlitwy za zmarłych, jest przekonany o tym, że nasze wstawiennictwo nie powinno się kończyć w momencie śmierci człowieka. Modlitwa za zmarłych, którzy jeszcze potrzebują oczyszczenia, jest zgodna z zamiarami Bożymi. Jest też wyrazem naszej miłości i solidarności ze zmarłymi. Stwarza pomost między nimi a nami. Pomost sięgający poza próg wieczności, poza próg śmierci – podkreślał ks. Lewandowski.

Po zakończeniu liturgii jej uczestnicy zeszli do podziemi katedry, gdzie modlili się w intencji pochowanych tam pasterzy Kościoła poznańskiego. W katedrze złożone są m.in. doczesne szczątki abp. Walentego Dymka (metropolity poznańskiego w latach 1946-1956), abp. Antoniego Baraniaka (1956-1977) oraz abp. Jerzego Stroby (1978-1996).

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki