Logo Przewdonik Katolicki

Pełnia wiary

Marcin Jarzembowski
Fot.

Prawie 180 osób wzięło udział w warsztatach gospel. Spotkanie w Bydgoszczy zorganizowano po raz drugi. Dwudniowe zajęcia prowadzili znani i cenieni instruktorzy: Colin Vassell z Wielkiej Brytanii (dyrygent chóru gospel w Londynie), Karen Burke z Toronto Mass Choir w Kanadzie (współpracująca z Mariah Carey) oraz Piotr Pawlicki z Bydgoszczy. Warsztaty zakończył koncert finałowy z udziałem...

Prawie 180 osób wzięło udział w warsztatach gospel. Spotkanie w Bydgoszczy zorganizowano po raz drugi. Dwudniowe zajęcia prowadzili znani i cenieni instruktorzy: Colin Vassell z Wielkiej Brytanii (dyrygent chóru gospel w Londynie), Karen Burke z Toronto Mass Choir w Kanadzie (współpracująca z Mariah Carey) oraz Piotr Pawlicki z Bydgoszczy. Warsztaty zakończył koncert finałowy z udziałem wszystkich uczestników zajęć.

Organizatorem spotkań jest Fundacja Pro Novis z Poznania. Mimo intensywności zajęć zainteresowanie warsztatami jest spore. Uczestniczą w nich chóry oraz osoby indywidualne. Warsztaty są prowadzone w różnych miastach Polski. – To wszystko pokazuje, że jest wielu entuzjastów muzyki gospel. Do tego mamy znakomitych instruktorów, którzy oddają ducha tej twórczości – przyznała Martyna Wojnowska z grupy organizacyjnej. Jej zdaniem, gospel porywa i wzbudza wielkie emocje. – To jest modlitwa, podczas której można szaleć i tańczyć – dodała.

Wzrost popularności tego gatunku muzycznego w Polsce nastąpił dziesięć lat temu. Najbardziej znanymi ośrodkami gospel w kraju są Osiek i Kraków. W ubiegłym roku w Polsce istniało 20 chórów prezentujących taką twórczość. Helena Strzelecka jest członkiem chóru Gospel Joy w Poznaniu. – Chcemy przybliżać ludzi do Boga. To jest muzyka o Stwórcy. Wywodzi się z kręgu czarnoskórych społeczności, gdzie ludzie – mimo ciężkiej pracy i poniżenia – śpiewali radosne pieśni o Chrystusie. Moje zamiłowanie do muzyki gospel jest spowodowane głębokimi treściami, jakie z niej wypływają – przyznała.

Karen Burke z Toronto Mass Choir w Kanadzie znalazła się wśród tegorocznych instruktorów. Jej zainteresowanie muzyką gospel sięga korzeni rodzinnych. – Ta twórczość stanowi całe moje życie. Jest to wyraz naszej wiary i uwielbienia Boga. Muzyka niesie konkretne przesłanie dla drugiego człowieka. Często w kościołach jest zbyt spokojnie. Gospel wyzwala wielką radość – przyznała. Karen wraz ze swoim mężem założyła w 1988 roku chór gospel w Kanadzie. Obecnie wykłada także muzykę gospel na uniwersytecie w Toronto. – Chcemy to bogactwo przekazywać innym. Cieszę się, że mogę być także w Bydgoszczy. Uwielbiam podróżować i spotykać się z innymi ludźmi. Mogę się wiele od nich nauczyć – dodała.

Wśród grupy instruktorów znalazł się także Piotr Pawlicki, kompozytor, aranżer i wokalista, dyrygent Chojnickiego i Bydgoskiego Chóru Gospel. – Po ilości warsztatów, które się odbywają, widać, że w Polsce następuje odrodzenie muzyki gospel. Jest to muzyka bliska młodemu człowiekowi. Odczuwa się coraz większy głód na prawdziwe, głębokie treści – przyznał.

Agnieszka Nowacka z Bydgoszczy w warsztatach wzięła udział drugi raz. – Przyszłam tutaj po to, aby poczuć atmosferę modlitwy poprzez śpiew. Ta muzyka wyzwala we mnie emocje, których się nie wydobędzie w naszych świątyniach. Poprzez gospel można uwolnić radość swojej wiary.

Kolejne warsztaty gospel zaplanowano w Szczecinie, Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki