Logo Przewdonik Katolicki

Nowa Kana D.A.

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Jesteś studentem? Szukasz Boga i przyjaciół? Zapraszamy do nas w piątki na Mszę św. o godz. 18.30. W taki sposób twórcy nowego duszpasterstwa akademickiego w Bydgoszczy zachęcają młodych do włączenia się w struktury formacji. Kana zawiązała się przy parafii NMP z Góry Karmel. Jej opiekunem jest ks. Dariusz Białkowski. Duszpasterstwo akademickie ma...

„Jesteś studentem? Szukasz Boga i przyjaciół? Zapraszamy do nas w piątki na Mszę św. o godz. 18.30”. W taki sposób twórcy nowego duszpasterstwa akademickiego w Bydgoszczy zachęcają młodych do włączenia się w struktury formacji. „Kana” zawiązała się przy parafii NMP z Góry Karmel. Jej opiekunem jest ks. Dariusz Białkowski.

Duszpasterstwo akademickie ma w Bydgoszczy ponad 40-letnią tradycję. Pod koniec sierpnia 1964 roku w Bydgoszczy odbyła się konferencja dla duchowieństwa miasta z udziałem bp. Jana Czerniaka, który poinformował zebranych, że Prymas Stefan Wyszyński mianował ks. Franciszka Welca duszpasterzem środowisk akademickich i inteligenckich w Bydgoszczy. Duszpasterstwo miało objąć przede wszystkim studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej, słuchaczy Studium Nauczycielskiego oraz studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mieszkających w Bydgoszczy. Siedziba duszpasterstwa mieściła się w Domu Katolickim w parafii farnej.

Jako pierwsze (w 1964 roku) powstało duszpasterstwo „Viator”. Na skutek zwiększenia liczby studentów dziennych w 1968 roku rozpoczynają działalność nowe ośrodki duszpasterstwa akademickiego: przy parafii Świętej Trójcy oraz św. Wincentego à Paulo (sławetny „Stryszek”). W 1977 roku powstaje „Emaus”, a 10 lat później „Martyria” i inne: ośrodek D.A. przy parafii Świętych Polskich Braci Męczenników i „Logos” przy parafii Chrystusa Króla. Koniec lat 90. to „faraDA”, a rok 2000 – „Arka”. Po sześciu latach na bydgoskiej mapie pojawia się kolejny ośrodek – oddany „posłudze myślenia”.

Wszystkich chętnych kierujemy na ul. Spacerową 69 (dojazd autobusem linii 56 – przystanek przy ul. Wiśniowej).

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki