Logo Przewdonik Katolicki

Kwesta na dobry cel

Michał Chojnacki
Fot.

29 października, na liczącym 150 lat kolskim cmentarzu parafialnym przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego, od godz. 9 do 17 trwała kwesta na rzecz renowacji znajdujących się na nim zabytkowych grobowców. Była to już szósta z kolei kwesta, zorganizowana przez Komitet Założycielski Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą. Staraniem stowarzyszenia w latach 2003-05 dokonano...

29 października, na liczącym 150 lat kolskim cmentarzu parafialnym przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego, od godz. 9 do 17 trwała kwesta na rzecz renowacji znajdujących się na nim zabytkowych grobowców. Była to już szósta z kolei kwesta, zorganizowana przez Komitet Założycielski Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą.

Staraniem stowarzyszenia w latach 2003-05 dokonano renowacji trzynastu grobowców, z czego w ubiegłym roku pięciu. Prace polegały na odświeżeniu powierzchni specjalistycznymi preparatami, uzupełnieniu czcionek na tablicach nagrobnych, naprawie cokołów i ogrodzeń grobowców, uzupełnianiu ubytków płyt marmurowych itd. Wykonanie prac kamieniarskich zlecono specjalistom z tej dziedziny. Przy porządkowaniu grobowców stowarzyszenie otrzymuje ważną pomoc uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole.

W tym roku kwestarzami było czternaście osób; dzięki hojności odwiedzających nekropolię zebrano kwotę ok. tysiąca sześciuset złotych. – Mieszkańcy Koła do kwesty podchodzili z życzliwością; w powszechnej opinii jest ona prowadzona na słuszny cel. Do puszek wrzucano nie tylko bilon, ale też i banknoty – powiedziała Stefania Skąpska, członkini stowarzyszenia.

Zgodnie z przyjętym założeniem, w tym roku powinny jeszcze być odrestaurowane dwa nagrobki. Tryb postępowania co do zasadności i kolejności podejmowania prac, jak również ich rodzaju, uzgadniany jest zawsze z proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole ks. kan. Józefem Wronkiewiczem. Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą dziękuje księdzu proboszczowi za owocną współpracę, a darczyńcom za zrozumienie dla idei przywracania świetności starej części kolskiego cmentarza.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki