Logo Przewdonik Katolicki

W nowym roku nowe zadania

Michał Chojnacki
Fot.

Na placu przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole trwają prace przy budowie dzwonnicy. Została ona zaprojektowana tak, by harmonizowała z gotycką bryłą budowli kolskiej fary. Poprzednią dzwonnicę, wzniesioną w 1957 r., poświęcił ówczesny biskup włocławski Antoni Pawłowski. Jej metalowa konstrukcja uległa w dużej mierze korozji, co groziło zawaleniem i stanowiło niebezpieczeństwo...

Na placu przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole trwają prace przy budowie dzwonnicy. Została ona zaprojektowana tak, by harmonizowała z gotycką bryłą budowli kolskiej fary.

Poprzednią dzwonnicę, wzniesioną w 1957 r., poświęcił ówczesny biskup włocławski Antoni Pawłowski. Jej metalowa konstrukcja uległa w dużej mierze korozji, co groziło zawaleniem i stanowiło niebezpieczeństwo dla ludzi, zwłaszcza dla osoby obsługującej dzwonnicę. Dodajmy, że forma starej dzwonnicy nie nawiązywała ani do architektury kościoła, ani do wyglądu otoczenia. Z trzech dzwonów tylko jeden nadaje się do dalszej eksploatacji; są już dwa nowe. Największy nosi imię Maryja, średni Święty Józef, a najmniejszy Jan Paweł II.

Zatwierdzony przez Diecezjalną Komisję Sztuki Sakralnej i Komisję Ochrony Zabytków w Koninie projekt nowej dzwonnicy w stylu neogotyckim wykonali Beata i Janusz Wybiałowie z Koła. Dzwony uruchamiane będą systemem elektronicznym.

– Wykonanie wszystkich inwestycji, remontów i modernizacji możliwe jest dzięki życzliwości i ofiarności parafian. Z całego serca im dziękuję i proszę Boga, by wynagradzał ich hojność – mówi proboszcz parafii ks. kan. Józef Wronkiewicz i dodaje, że na 2008 r. zaplanował już rozbudowę neogotyckiej kaplicy na cmentarzu grzebalnym oraz wyłożenie alejek cmentarnych kostką brukową. Czy musi mówić, że liczy na dalsze zrozumienie i współpracę wiernych przy podejmowaniu nowych zadań?

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki