Logo Przewdonik Katolicki

W Krzyżu zbawienie

Michał Chojnacki
Fot.

16 września, podczas uroczystej Sumy odpustowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, z racji 645. rocznicy lokacji miasta modlono się wspólnie w intencji jego dawnych i obecnych mieszkańców. Przed Mszą św. odbył się koncert zatytułowany Artyści swojemu miastu na 645-lecie, w wykonaniu kolskich solistów: Agnieszki Ozdowej sopran, Roberta Cesarza ...

16 września, podczas uroczystej Sumy odpustowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, z racji 645. rocznicy lokacji miasta modlono się wspólnie w intencji jego dawnych i obecnych mieszkańców.

Przed Mszą św. odbył się koncert zatytułowany „Artyści swojemu miastu na 645-lecie”, w wykonaniu kolskich solistów: Agnieszki Ozdowej – sopran, Roberta Cesarza – baryton, Darii Małeckiej – flet, Krzysztofa Toruńskiego – skrzypce, Jana Kordylewskiego – organy i kierownictwo muzyczne.

Słowo wprowadzające do liturgii wygłosił proboszcz parafii ks. kan. Józef Wronkiewicz, który prosił wiernych o modlitwę za tych, „którzy dali początek miastu, którzy przez wieki troszczyli się o jego rozwój i dobro, a także za tych, którzy dziś stanowią społeczność Koła”. Eucharystię odprawił i Słowo Boże wygłosił ks. kan. Ryszard Herman, senior, rodak z Koła. Wśród wiernych był burmistrz Mieczysław Drożdżewski, przewodniczący Rady Miasta Robert Cesarz i radni miejscy, a także poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, straży miejskiej i kolskich szkół.

W homilii, nawiązując do święta Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. Herman zwrócił uwagę, jak wielu mieszkańców Koła właśnie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża modliło się do Boga o siły i nadzieję. – W 1920 r. z tego kościoła, z grupą ochotników wyruszył na wojnę mój ojciec – mówił kapłan. – W Krzyżu Chrystusa jest nie tylko ból i cierpienie, ale i zbawienie. Dla chrześcijan krzyż jest oznaką łaski, krzyż uczy nas przebaczania.

Na prośbę proboszcza ks. kan. Ryszard Herman poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego. Po Mszy odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Pięknie brzmiał śpiew pieśni w wykonaniu Parafialnego Chóru „Lutnia”, który zapewnił oprawę muzyczną uroczystości odpustowej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki