Logo Przewdonik Katolicki

Harcerskie dni

Michał Chojnacki
Fot.

Niespełna miesiąc temu w Kole odbyły się obchody 90-lecia istnienia harcerstwa na ziemi kolskiej. Pierwsze drużyny harcerskie w Kole, Turku, Słupcy i Koninie powstały w styczniu 1917 r. Ich założycielem był dh Wacław Zawadzki z Warszawy. On też podjął trud zorganizowania pracy harcerskiej w okręgu. Z okazji jubileuszu Hufiec ZHP im. Kazimierza Wielkiego w Kole, jeden z czterdziestu...

Niespełna miesiąc temu w Kole odbyły się obchody 90-lecia istnienia harcerstwa na ziemi kolskiej. Pierwsze drużyny harcerskie w Kole, Turku, Słupcy i Koninie powstały w styczniu 1917 r. Ich założycielem był dh Wacław Zawadzki z Warszawy. On też podjął trud zorganizowania pracy harcerskiej w okręgu.

Z okazji jubileuszu Hufiec ZHP im. Kazimierza Wielkiego w Kole, jeden z czterdziestu wchodzących w skład Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, otrzymał nowy sztandar, ufundowany przez lokalne władze i społeczeństwo. Obchody rozpoczęły się w piątek 18 maja zlotem drużyn hufca Koło. Miejscem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole. Harcerze uczcili 87. rocznicę urodzin Jana Pawła II modlitwą i wartą honorową przy pomniku Papieża. Po Apelu Jasnogórskim spotkali się przy ognisku i słuchali wspomnień członków harcerskiego zespołu „Wartaki” ze spotkania z Ojcem Świętym.

Główne uroczystości odbyły się 19 maja. Zainicjowała je Msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Z ks. prał. Januszem Ogrodowczykiem, proboszczem par. MB Częstochowskiej w Kole, Eucharystię sprawował o. Stanisław Górka, gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Kole, ks. Marian Kowalski – kustosz sanktuarium MB Bolesnej w Skulsku (nazywanego sanktuarium służb mundurowych) i ks. kan. Józef Wronkiewicz, który w homilii określił sztandar jako święty znak, symbol, który będzie przekazywany następnym pokoleniom harcerzy. ­– Waszym obowiązkiem jest przekazać również i testament: szlachetne ideały i wartości, na których budowana jest przyszłość harcerstwa – podkreślił proboszcz kolskiej fary.

Po Mszy św. na placu przed ratuszem odbyło się pożegnanie starego i przekazanie nowego sztandaru, który w obecności jego ojców chrzestnych poświęcił ks. Marian Kowalski. Ojcowie chrzestni to: starosta kolski Wieńczysław Oblizajek, burmistrz Koła Mieczysław Drożdżewski, przewodniczący Powiatowej Rady Przyjaciół Harcerstwa Henryk Botta, zastępca komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP hm. Maciej Chmieliński i komendant hufca Koło hm. Leonard Jaroszewski. Dopełnieniem uroczystości były przemówienia i dekoracja zasłużonych instruktorów harcerstwa odznakami honorowymi Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. Zlot zakończył się spotkaniem przy ognisku o godz. 20. W wieczorze wypełnionym śpiewem, poezją i wspomnieniami, obok zuchów, harcerzy i instruktorów wzięli udział harcerze seniorzy, w ich liczbie m.in. Irena Korzeniowska, Stefania i Bronisław Jabłońscy, Alina Olejnik (wszyscy z Koła), Józef Kujawa z Babiaka, Maria Kusztal z Kłodawy i Jerzy Sielecki z gm. Kościelec.

Stary sztandar, ufundowany przez społeczeństwo i przyjaciół ZHP na 600-lecie Koła, będzie przechowywany jako pamiątka w siedzibie komendy hufca. Planowane jest otworzenie tam izby pamięci, gdzie zostanie przedstawiony dorobek 90 lat istnienia harcerstwa na ziemi kolskiej. Harcmistrz Leonard Jaroszewski nie ukrywa, że cieszy go zainteresowanie władz i mieszkańców Koła i powiatu kolskiego działalnością harcerstwa. Postawa taka wyraża się w czynach wspomagających funkcjonowanie ZHP.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki