Logo Przewdonik Katolicki

Pomnik Papieża w Łeknie

Marcin Makohoński
Fot.

W niedzielę 5 listopada w Łeknie abp Henryk Muszyński odsłonił oraz poświęcił pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, który został ufundowany przez mieszkańców tamtejszej parafii. Inicjatywa postawienia w Łeknie pomnika Jana Pawła II zrodziła się spontanicznie wśród grupy wiernych, którzy po śmierci Papieża Polaka zainicjowali, najpierw codzienną, a później cykliczną modlitwę...

W niedzielę 5 listopada w Łeknie abp Henryk Muszyński odsłonił oraz poświęcił pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, który został ufundowany przez mieszkańców tamtejszej parafii.

Inicjatywa postawienia w Łeknie pomnika Jana Pawła II zrodziła się spontanicznie wśród grupy wiernych, którzy po śmierci Papieża Polaka zainicjowali, najpierw codzienną, a później cykliczną modlitwę połączoną z procesją światła na Wzgórze Krzyża, gdzie obecnie stoi papieski monument. Szesnastoosobowy komitet budowy pomnika przez półtora roku zbierał potrzebne fundusze na jego wykonanie. – Pragniemy, aby ten pomnik przypominał nam naszego wielkiego rodaka, którego nauczanie chcemy ciągle zgłębiać, a nade wszystko przekazywać kolejnym pokoleniom – mówi Jacek Brzostowski, członek komitetu, a jednocześnie dyrektor miejscowej szkoły podstawowej.

Łekneński pomnik Jana Pawła II jest wykonany w piaskowcu, mierzy 2,5 metra wysokości, a jego waga przekracza 2 tony. Został ustawiony w odległości ok. 400 metrów od kościoła parafialnego, przy skrzyżowaniu dróg, na wzniesieniu, które nazywane jest potocznie Wzgórzem Krzyża. Jest to miejsce dość szczególne. Tam bowiem dawniej stał drewniany kościół, który spłonął w XIX wieku. Jak podkreślano podczas uroczystości, jest to pierwszy pomnik Ojca Świętego powstały w dekanacie wągrowieckim. Członkowie społecznego komitetu budowy pomnika pragną w najbliższym czasie zainstalować odpowiednie oświetlenie okazałego monumentu oraz uporządkować wzgórze, na którym został ustawiony.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki