Logo Przewdonik Katolicki

Inowrocławskie "Requiem"

Jacek Nijak
Fot.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zyskały w tym roku w Inowrocławiu wyjątkową oprawę. W niedzielę 29 października odbył się koncert finałowy XXVII Festiwalu Muzyki Organowej. Muzyczną ucztę dedykowano zmarłym inowrocławskim muzykom. Podczas artystycznego wieczoru zaprezentowano Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta i Lacrimosa Aleksandry...

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zyskały w tym roku w Inowrocławiu wyjątkową oprawę.

W niedzielę 29 października odbył się koncert finałowy XXVII Festiwalu Muzyki Organowej. Muzyczną ucztę dedykowano zmarłym inowrocławskim muzykom. Podczas artystycznego wieczoru zaprezentowano „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta i „Lacrimosa” Aleksandry Brejzy. Wystąpiły połączone chóry „Astrolabium” Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i Zespół Wokalny „Pro Arte” oraz Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte” pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Koncert ten z pewnością można nazwać wielkim misterium, które pięknie wkomponowało się w monumentalne wnętrze kościoła pw. św. Jadwigi Królowej.

Kilka dni później, w tej samej świątyni, odbyły się IV Zaduszki Kujawskie. Widowisko to było dopełnieniem wspomnianego koncertu. Tegoroczne Zaduszki zainaugurowały obchody jubileuszu 25-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Inowrocławiu i były dedykowane zmarłym twórcom i działaczom KIK-u. Mottem Zaduszek były słowa „Oto człowiek...”, wyjęte z przesłania Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: „O każdym Polaku chcemy mówić: oto Człowiek!”.

Twórca Zaduszek, Edmund Mikołajczak, zawarł w tekstach impresje związane z jubileuszami historycznymi, wspominanymi w tym roku, oraz przesłanie postaci z najnowszej historii Inowrocławia. W sposób szczególny ukazani zostali ludzie kultury. Niezaprzeczalną wartością Zaduszek jest znaczące zaangażowanie młodzieży z Liceum im. Jana Kasprowicza, Państwowej Szkoły Muzycznej i Gimnazjum Katolickiego, która oddała hołd zmarłym Kujawianom. Na ten fakt wskazał bp Wojciech Polak, który podziękował wykonawcom za zaangażowanie w tworzenie „procesji inowrocławskich kościołów”. Kujawskie Zaduszki odbywają się bowiem każdego roku w innej świątyni, dzięki czemu dotykają poszczególnych miejsc i związanych z nimi świadków historii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki