Logo Przewdonik Katolicki

Zaduszki Kujawskie

Jacek Nijak
Fot.

5 listopada w inowrocławskim kościele garnizonowym pw. św. Barbary i św. Maurycego, w atmosferze uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, odbyły się V Zaduszki Kujawskie, poświęcone pamięci lokalnego środowiska medycznego. Okazją do złożenia hołdu temu środowisku była 100. rocznica śmierci Henryka Fryderyka Hoyera (1834-1907), znanego inowrocławianina,...

5 listopada w inowrocławskim kościele garnizonowym pw. św. Barbary i św. Maurycego, w atmosferze uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, odbyły się V Zaduszki Kujawskie, poświęcone pamięci lokalnego środowiska medycznego.

Okazją do złożenia hołdu temu środowisku była 100. rocznica śmierci Henryka Fryderyka Hoyera (1834-1907), znanego inowrocławianina, wybitnego embriologa, ojca histologii polskiej, który był profesorem Szkoły Głównej i Uniwersytetu Warszawskiego oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.

Po raz piąty organizatorem Zaduszków był Klub Inteligencji Katolickiej, zaś autorem scenariusza i reżyserem – znany regionalista, Edmund Mikołajczak.

Wśród wykonawców, którzy przypomnieli znamienite postaci kujawskiego świata medycyny, byli uczniowie Gimnazjum Katolickiego i Liceum Jana Kasprowicza. W aurę wspomnień wprowadzała muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Pro Arte” i zespołu wokalnego „Pro Arte” pod dyr. Anny Drogowskiej.

Zaduszki Kujawskie cieszą się żywym zainteresowaniem inowrocławian, wyrażanym w ich licznym udziale. Pomysłodawcy Zaduszków wyrażają nadzieję, że refleksja modlitewna i sięganie do skarbca dziedzictwa historycznego, które towarzyszą oktawie Wszystkich Świętych, jest najlepszym przeżyciem tych dni w zgodzie z wielowiekową tradycją chrześcijańską. Liczne nowe zjawiska, które stara wprowadzać się do obyczajowości polskiej w tym czasie, są jeszcze większą mobilizacją dla środowisk nie zapominających o źródłach naszej wiary i historii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki