Logo Przewdonik Katolicki

Pod opieką świętej Anny

Jacek Nijak
Fot.

Inowrocławskim piekarzom i cukiernikom patronuje św. Anna. To właśnie w miejscowej farze św. Mikołaja znajduje się ołtarz cechowy patronki rzemieślników, który otaczany jest szczególną czcią od ponad 400 lat. Każdego roku we wspomnienie św. Anny, w inowrocławskiej farze sprawowana jest Msza św. w intencji ludzi rzemiosła piekarniczo-cukierniczego mówi Piotr...

Inowrocławskim piekarzom i cukiernikom patronuje św. Anna. To właśnie w miejscowej farze św. Mikołaja znajduje się ołtarz „cechowy” patronki rzemieślników, który otaczany jest szczególną czcią od ponad 400 lat.

Każdego roku we wspomnienie św. Anny, w inowrocławskiej farze sprawowana jest Msza św. w intencji ludzi rzemiosła piekarniczo-cukierniczego – mówi Piotr Jóźwiak, kontynuator rodzinnych tradycji rzemieślniczych i organizator lokalnych obchodów święta patronki piekarzy. Podobnie było w tym roku, kiedy przedstawiciele wspomnianej branży skupili się wokół swojego „cechowego” ołtarza, aby podczas Eucharystii dziękować i prosić o dalsze wstawiennictwo świętej patronki. – Kultywujemy tradycję naszych poprzedników, wyrażając wdzięczność zmarłym mistrzom sztuki piekarskiej – podkreśla Piotr Jóźwiak. W intencji zmarłych piekarzy i cukierników sprawowana jest każdego roku Msza św., nazajutrz po obchodach dnia św. Anny. Prowadzona jest księga zmarłych, która zawiera nazwiska osób polecanych Miłosierdziu Bożemu.

Bogate tradycje kujawskich rzemieślników kultywowane są z niemałym trudem. Mówią o tym animatorzy obchodów. – Wydaje się, że niektórzy nie potrafią wyrazić wdzięczności Bogu za dar wyjątkowej pracy, która przynosi ludziom chleb, podstawowe pożywienie każdego z nas. Tymczasem za chleb powszedni trzeba dziękować przede wszystkiemu naszemu Ojcu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki