Inowrocławskim piekarzom i cukiernikom patronuje św. Anna. To właśnie w miejscowej farze św. Mikołaja znajduje się ołtarz „cechowy” patronki rzemieślników, który otaczany jest szczególną czcią od ponad 400 lat.
Każdego roku we wspomnienie św. Anny, w inowrocławskiej farze sprawowana jest Msza św. w intencji ludzi rzemiosła piekarniczo-cukierniczego – mówi Piotr Jóźwiak, kontynuator rodzinnych tradycji rzemieślniczych i organizator lokalnych obchodów święta patronki piekarzy. Podobnie było w tym roku, kiedy przedstawiciele wspomnianej branży skupili się wokół swojego „cechowego” ołtarza, aby podczas Eucharystii dziękować i prosić o dalsze wstawiennictwo świętej patronki.
– Kultywujemy tradycję naszych poprzedników, wyrażając wdzięczność zmarłym mistrzom sztuki piekarskiej – podkreśla Piotr Jóźwiak. W intencji zmarłych piekarzy i cukierników sprawowana jest każdego roku Msza św., nazajutrz po obchodach dnia św. Anny. Prowadzona jest księga zmarłych, która zawiera nazwiska osób polecanych Miłosierdziu Bożemu.
Bogate tradycje kujawskich rzemieślników kultywowane są z niemałym trudem. Mówią o tym animatorzy obchodów. – Wydaje się, że niektórzy nie potrafią wyrazić wdzięczności Bogu za dar wyjątkowej pracy, która przynosi ludziom chleb, podstawowe pożywienie każdego z nas. Tymczasem za chleb powszedni trzeba dziękować przede wszystkiemu naszemu Ojcu.