Logo Przewdonik Katolicki

Europejska parafia

Hubert Kubica
Fot.

Jadąc z Ogrodów na zachód ruchliwą ul. Jana Henryka Dąbrowskiego, mijamy po drodze osiedle domków jednorodzinnych. To willowa dzielnica Poznania, Wola, gdzie znajduje się kościół pw. św.św. Cyryla i Metodego Apostołów Słowian. Patroni parafii, Cyryl i Metody, byli greckimi misjonarzami, którzy prowadzili w IX w. misje chrystianizacyjne na ziemiach zamieszkałych przez Słowian. To...

Jadąc z Ogrodów na zachód ruchliwą ul. Jana Henryka Dąbrowskiego, mijamy po drodze osiedle domków jednorodzinnych. To willowa dzielnica Poznania, Wola, gdzie znajduje się kościół pw. św.św. Cyryla i Metodego Apostołów Słowian.

Patroni parafii, Cyryl i Metody, byli greckimi misjonarzami, którzy prowadzili w IX w. misje chrystianizacyjne na ziemiach zamieszkałych przez Słowian. To szczególni patroni, symbolizujący walkę o rozszerzanie chrześcijaństwa w Europie. Ich wstawiennictwo zobowiązuje każdego z nas do stałego umacniania wiary mieszkańców Europy i przypomina o jej chrześcijańskich korzeniach.


Prezbiterium świątyni zdobi krzyż z pasyjką i ozdobne tabernakulum

Najpierw przybyły siostry
Parafia pw. św.św. Cyryla i Metodego powstała z dwóch części, które wcześniej należały do parafii pw. Imienia Maryi w Smochowicach i Chrystusa Dobrego Pasterza na Nowinie. 16 września 1986 r. abp Jerzy Stroba erygował tu ośrodek duszpasterski, którego pierwszym rektorem był ks. Roman Kubicki. Zalążki wspólnoty parafialnej na Woli pojawiły się jednak już wcześniej.

W 1977 r. osiedliły się tutaj siostry zmartwychwstanki. Prowadziły przedszkole dla najmłodszych dzieci, a w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, będącej pod ich opieką, odprawiano Msze św., w których licznie uczestniczyli okoliczni mieszkańcy.

– W latach 80. na Woli przybywało domów, gdyż ludzie chętnie się tutaj budowali. Dostrzegając to, abp Stroba „wywalczył” u władz zgodę na utworzenie parafii i wzniesienie kościoła – wspomina ks. proboszcz Ryszard Strugała. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1988 r., a 25 października 1990 r. arcybiskup poświęcił kamień węgielny.

Kameralna świątynia
Według założenia przyjętego przez metropolitę poznańskiego, kościół miał być dostosowany do wielkości parafii, czyli niezbyt duży. Na jej terenie mieszka bowiem ok. 4 tys. wiernych; zdecydowana większość z nich w domkach jednorodzinnych, a pozostali na osiedlu Lotnictwa Polskiego.

Dzięki pomocy mieszkańców tempo budowy było duże. Chociaż całe przedsięwzięcie prowadziły specjalistyczne firmy, to wielu parafian przychodziło na budowę, wykonując prace pomocnicze i porządkowe. Za włożone w budowę serce i czas ksiądz proboszcz jest im szczerze wdzięczny. Wszyscy „pomocnicy” wpisywali się też do specjalnej księgi pamiątkowej, dzięki czemu ich nazwiska zostały uwiecznione w dokumentach parafialnych. Konsekracja świątyni nastąpiła 8 grudnia 1994 r.

Parafia powstawała niedługo po tym, kiedy Jan Paweł II ogłosił encyklikę „Slavorum Apostoli”, poświęconą Apostołom Słowian, świętym Cyrylowi i Metodemu. Kult tych świętych jest w parafii bardzo rozpowszechniony. W każdą środę na zakończenie Mszy św. śpiewana jest pieśń ku ich czci. Wierni mogą też składać prośby i podziękowania do świętych, które są każdorazowo wspólnie zanoszone do Boga podczas modlitwy powszechnej.


Niewielka świątynia sprawia, że wszyscy czują się tu jak w jednej wielkiej rodzinie

Chętni do pomocy
Również obecnie w życie wspólnoty parafialnej zaangażowanych jest sporo osób. Tworzą one Żywy Różaniec, Oazę Rodzin, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Caritas Parafialną, służbę liturgiczną oraz właśnie powstającą Akcję Katolicką. Oprócz tego działa tu prężna grupa wolontariuszy, bez których trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie parafii; m.in. budują oni ołtarze na procesję Bożego Ciała, dekorują kościół na Boże Narodzenie i Wielkanoc, prowadzą również parafialną bibliotekę. – Książki, stanowiące jej wyposażenie, przynosili parafianie przez wiele lat. Zgromadziliśmy już dość pokaźny zbiór, który teraz trzeba odpowiednio skatalogować, wpisując każdą pozycję do komputera – tłumaczy ks. Strugała. Oprócz książek można tu również wypożyczyć za symboliczną złotówkę kasety z filmami. Są to nie tylko filmy religijne, ale również przygodowe i obyczajowe.


Nowe, będące jeszcze w trakcie urządzania salki katechetyczno-rekreacyjne im. Jana Pawła II. Przy wejściu tablica upamiętniająca pontyfikat wielkiego Polaka

Katecheza pogłębiająca wiarę
Parafia dba oczywiście w sposób szczególny o rozwój duchowy mieszkańców. Raz w miesiącu w nowych, właśnie urządzanych, salkach katechetyczno-rekreacyjnych, noszących imię Jana Pawła II, odbywa się dla nich dodatkowa katecheza, tzw. przyparafialna. – Formacja duchowa potrzebna jest nie tylko uczniom, ale również dorosłym. Dlatego gorąco zachęcam zwłaszcza tych ostatnich, aby w niej uczestniczyli – podkreśla ks. proboszcz. Spotkania odbywające się w jej ramach prowadzi w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego ks. wikariusz Mikołaj Graja wraz z siostrą Teresą, która pomaga w parafii.

Przy wejściu do salek znajduje się tablica upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II. Są tu daty jego dwóch pielgrzymek do Poznania oraz data urodzenia, rozpoczęcia pontyfikatu i śmierci. – Chcemy, aby osoba naszego Ojca Świętego przypominała o tym, że nad swoją wiarą każdy musi cały czas pracować i nieustannie ją pogłębiać. To zadanie uważam w swojej posłudze za najważniejsze – dodaje duszpasterz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki