Logo Przewdonik Katolicki

Przesłanie katechetyczne

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Ponad tysiąc dzieci z kilku województw wzięło udział w spotkaniach dydaktycznych na temat tradycji oraz symboliki świąt i roku liturgicznego. Zajęcia odbywały się w ośrodku wypoczynkowym w Oćwiece niedaleko Biskupina. Inspiracją do organizowania tego typu spotkań jest coraz bardziej zanikająca tradycja związana z najważniejszymi w Kościele świętami. Dzieciom nieustannie...

Ponad tysiąc dzieci z kilku województw wzięło udział w spotkaniach dydaktycznych na temat tradycji oraz symboliki świąt i roku liturgicznego. Zajęcia odbywały się w ośrodku wypoczynkowym w Oćwiece niedaleko Biskupina.

Inspiracją do organizowania tego typu spotkań jest coraz bardziej zanikająca tradycja związana z najważniejszymi w Kościele świętami. – Dzieciom nieustannie mówimy o głębokim znaczeniu tego czasu. Tłumaczymy symbolikę jajka, baranka oraz palmy. Pokazujemy, w jaki sposób te święta były kiedyś przeżywane na wsi. Maluchy wyrabiają własnoręcznie masło, pieką mazurki, robią palmy, z którymi wracają do domów – powiedział pomysłodawca zajęć oraz właściciel ośrodka Piotr Sobolewski.

Każde spotkanie rozpoczynało się częścią teoretyczną, a kończyło praktyczną. – Niestety, wśród dzieci można zauważyć kompletną niewiedzę na temat użytkowania pewnych przedmiotów. Nikt z nich nie wyrabiał na przykład masła. Nie znają także tradycji. Zawsze podkreślamy, że tych świąt nie można przeżyć bez zrozumienia symboliki cierpienia i śmierci na krzyżu oraz zmartwychwstania Chrystusa. Staramy się, aby dzieci kojarzyły ten okres nie tylko z zajączkiem, który przynosi prezenty – dodał Sobolewski.

W spotkaniach uczestniczyła m.in. kujawsko-pomorska kurator oświaty Bożena Adamska, która pełni również funkcję lokalnego prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. – Ogromnie się cieszę, że są ludzie, którzy potrafią pokazać nasze korzenie i tożsamość. Te dzieci na pewno głęboko to zapamiętają. Będą wiedziały, co to znaczy mała ojczyzna, czym się zajmowali przodkowie, dlaczego tak ważne w naszym życiu jest kultywowanie tradycji związanych z obrzędowością katolicką i ludową. Jest to wewnętrzne kształtowanie serc i charakterów – powiedziała.

Zdaniem ks. Wenancjusza Zmudy, takie zajęcia trzeba promować. – Każdy detal jest tutaj istotny i ma pewne przesłanie katechetyczne. Takie zajęcia trafiają do wyobraźni tych najmniejszych, a przez to kształtują ich wrażliwość i człowieczeństwo – powiedział szef Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy.

Każdy cykl zajęć dydaktycznych nosi inną nazwę w zależności od czasu i przeżywanego okresu roku liturgicznego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki