Logo Przewdonik Katolicki

Królowie w katedrze

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Dumnie spoglądają na spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie. Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II polscy władcy, którzy koronowali się w Gnieźnie. Ich wizerunki od niedawna oglądać można w kruchcie południowej katedry gnieźnieńskiej. Obrazy namalował dr Zbigniew Sałaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na podstawie słynnego Pocztu...

Dumnie spoglądają na spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie. Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II – polscy władcy, którzy koronowali się w Gnieźnie. Ich wizerunki od niedawna oglądać można w kruchcie południowej katedry gnieźnieńskiej.

Obrazy namalował dr Zbigniew Sałaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na podstawie słynnego „Pocztu królów polskich” Jana Matejki. – Uznałem, że jest on najbardziej czytelny i rozpoznawalny, zwłaszcza wśród młodzieży – tłumaczył artysta podczas konferencji prasowej zorganizowanej 11 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. – Oczywiście moje obrazy nie są dokładnymi kopiami obrazów mistrza, niemniej na nich się wzorowałem i one były dla mnie inspiracją – dodał Zbigniew Sałaj. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył także inicjator przedsięwzięcia, ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej bazyliki prymasowskiej. Jak stwierdził, w okresie przedromańskim i romańskim katedra była główną świątynią pierwszej na ziemiach polskich metropolii kościelnej i jednocześnie pełniła rolę kościoła koronacyjnego. – Chcieliśmy o tym fakcie przypomnieć i podkreślić, że tutaj właśnie koronowali się pierwsi władcy państwa polskiego – dodał ks. Kasprowicz.


O obrazach opowiadał podczas konferencji prasowej ks. kan. Jan Kasprowicz (na zdjęciu z prawej)

Obrazy umieszczono w kruchcie południowej, naprzeciw słynnych Drzwi Gnieźnieńskich. Ekspresyjne, wymowne, bogate kolorystycznie wizerunki monarchów, zawierają mnóstwo symboli, które uważny i zorientowany w historii Polski turysta z pewnością dostrzeże i właściwie odczyta. Kto zaś będzie miał problem z identyfikacją władców, może zerknąć na upamiętniającą ich tablicę, która od 1995 roku ozdabia jedną ze ścian kruchty. Należy dodać, iż uroczystego poświęcenia obrazów dokona 23 kwietnia abp Henryk Muszyński. Wydany zostanie także specjalny katalog zawierający m.in. biogramy władców i arcybiskupów, którzy ich koronowali, a także informacje na temat sponsora i artysty, który wspomniane dzieła dla katedry gnieźnieńskiej wykonał.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki