Logo Przewdonik Katolicki

Pokój wam!

Błażej Tobolski
Fot.

W słowach Jezu, ufam Tobie streszcza się wiara chrześcijanina we wszechmoc miłosiernej miłości Boga powiedział Benedykt XVI podczas południowej modlitwy Regina Coeli. Papież odmówił ją wraz z uczestnikami Mszy św., którą odprawił na Placu św. Piotra z okazji 80. rocznicy swoich urodzin. Wyraził też wdzięczność całemu Kościołowi za to,...

– W słowach „Jezu, ufam Tobie” streszcza się wiara chrześcijanina we wszechmoc miłosiernej miłości Boga – powiedział Benedykt XVI podczas południowej modlitwy Regina Coeli”.

Papież odmówił ją wraz z uczestnikami Mszy św., którą odprawił na Placu św. Piotra z okazji 80. rocznicy swoich urodzin. Wyraził też wdzięczność całemu Kościołowi za to, że otacza go swoją miłością. Z kolei kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego, składając Papieżowi życzenia, podziękował Bogu za to, że dał nam Ojca Świętego, jako pewnego przewodnika na drodze wiary. W homilii Benedykt XVI wezwał do zaufania Bożemu Miłosierdziu.

Oto pełny tekst papieskich rozważań:

Drodzy bracia i siostry!
Wobec was wszystkich ponawiam życzenia dobrej Wielkanocy w niedzielę, która kończy jej oktawę i zgodnie z tradycją nazywana jest Niedzielą „in Albis” (Białą). Z woli mego czcigodnego poprzednika Sługi Bożego Jana Pawła II, który zmarł po pierwszych nieszporach tej uroczystości, niedziela ta dedykowana została także Bożemu Miłosierdziu. W tak wyjątkową uroczystość odprawiłem dziś przed południem na Placu św. Piotra Mszę św. w asyście kardynałów, biskupów i kapłanów, wiernych z Rzymu i licznych pielgrzymów, którzy chcieli zgromadzić się wokół Papieża w wigilię jego 80. urodzin. Wszystkim raz jeszcze z głębi serca szczerze dziękuję, a podziękowaniem tym obejmuję cały Kościół, który niczym wielka rodzina, szczególnie w tych dniach, otacza mnie swoją miłością.

Jak powiedziałem, niedziela ta zamyka tydzień, czy dokładniej „oktawę” Wielkanocy, którą liturgia uważa za jeden dzień: „dzień, który Pan uczynił” (Ps 118, 24). Nie jest to czas chronologiczny, lecz duchowy, który Bóg otworzył w tkance dni, kiedy wskrzesił z martwych Chrystusa. Duch Stworzyciel, tchnąwszy w pogrzebane ciało Jezusa z Nazaretu nowe i wieczne życie, dopełnił dzieła stworzenia, dając początek „nowości”: nowej ludzkości, która zarazem jest początkiem nowego świata i nowej ery. Tę odnowę świata można zawrzeć w jednym słowie: tym samym, które zmartwychwstały Jezus wypowiedział do uczniów jako pozdrowienie, a bardziej jeszcze jako ogłoszenie swego zwycięstwa: „Pokój wam!” (Łk 24, 36; J 20, 19.21.26). Pokój jest darem, jaki Chrystus pozostawił swoim przyjaciołom (por J 14, 27), jako błogosławieństwo przeznaczone dla wszystkich ludzi i dla wszystkich narodów. Nie pokój według mentalności „świata”, jako równowaga sił, lecz rzeczywistość nowa, owoc miłości Boga, Jego Miłosierdzia. To pokój, który Jezus Chrystus okupił za cenę swojej krwi i który przekazuje tym, którzy Mu ufają. „Jezu, ufam Tobie”: w tych słowach zawiera się wiara chrześcijanina, która jest wiarą we wszechmoc miłosiernej miłości Boga.

Drodzy bracia i siostry, dziękując wam raz jeszcze za duchową bliskość z okazji mych urodzin oraz rocznicy mego wyboru na następcę Piotra, zawierzam was wszystkich Maryi Mater Misericordiae, Matce Jezusa, który jest wcieleniem Bożego Miłosierdzia. Z Jej pomocą pozwólmy się odnowić Duchowi, abyśmy współpracowali w dziele pokoju, którego Bóg dokonuje w świecie i które nie czyni rozgłosu, ale wypełnia się w niezliczonych uczynkach miłości wszystkich jego dzieci.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki