Logo Przewdonik Katolicki

świętowojciechowy odpust 2007

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Kilka tysięcy wiernych i ponad 30 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i z zagranicy weźmie udział w tegorocznym odpuście ku czci św. Wojciecha, który odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia w Gnieźnie. W tym roku uroczystości będą miały charakter szczególny, zbiegają się bowiem ze złotym jubileuszem kapłaństwa abp. Henryka Muszyńskiego. Obchody 50. rocznicy święceń...

Kilka tysięcy wiernych i ponad 30 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i z zagranicy weźmie udział w tegorocznym odpuście ku czci św. Wojciecha, który odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia w Gnieźnie. W tym roku uroczystości będą miały charakter szczególny, zbiegają się bowiem ze złotym jubileuszem kapłaństwa abp. Henryka Muszyńskiego.

Obchody 50. rocznicy święceń kapłańskich abp. Muszyńskiego odbędą się w sobotę 28 kwietnia, przed rozpoczęciem uroczystości patronalnych ku czci św. Wojciecha. Otworzy je uroczysta akademia w gnieźnieńskim Teatrze im. Aleksandra Fredry, podczas której władze miasta wręczą dostojnemu jubilatowi tytuł Honorowego Obywatela Gniezna. W południe w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. koncelebrowana przez przybyłych na uroczystości kardynałów, arcybiskupów i biskupów. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Henryk Muszyński, a homilię wygłosi Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Procesje z relikwiami
Wieczorem w bazylice prymasowskiej sprawowane będą I Nieszpory o św. Wojciechu, które tradycyjnie rozpoczną odpust ku czci patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Stanisław Napierała z Kalisza, a Słowo Boże wygłosi abp Tadeusz Gocłowski z Gdańska. Po nabożeństwie z katedry wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha, która wzorem lat ubiegłych przejdzie na Wzgórze Zbarskie, do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie według tradycji miał się zatrzymać orszak wiozący ciało zabitego przez Prusów biskupa Wojciecha.

W niedzielny ranek, 29 kwietnia, srebrna trumienka z relikwiami męczennika przeniesiona zostanie w procesji na plac św. Wojciecha u stóp katedry, gdzie odbędzie się uroczysta Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski i biskupów z zagranicy. Eucharystii, z racji obchodzonego jubileuszu, przewodniczyć będzie abp Henryk Muszyński, a słowo Boże wygłosi kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, w czasie Mszy św. kard. Józef Glemp przekaże księgi Pisma Świętego przedstawicielom młodzieży, a abp Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne ponad 30 osobom duchownym i świeckim, które przygotowują się do wyjazdu na misje.

Pielgrzymi z Czech i Moraw
Uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę po południu II Nieszporami o św. Wojciechu. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Władysław Blin z Witebska, a słowo Boże wygłosi abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie. Podobnie jak w latach ubiegłych, po zakończeniu Nieszporów kard. Józef Glemp i abp Henryk Muszyński udzielą błogosławieństwa dzieciom zebranym przy katedrze. Według wstępnych szacunków, w tegorocznych uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha weźmie udział kilka tysięcy wiernych, w tym spore grupy młodzieży, które rokrocznie pielgrzymują do Gniezna z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, a także różnych zakątków Polski i Europy. W tym roku w uroczystościach uczestniczyć będzie także grupa pątników z Czech i Moraw, którzy przybędą do grobu św. Wojciecha w narodowej pielgrzymce, prowadzeni przez kard. Miloslava Vlka i czeskich biskupów.

Program uroczystości odpustowych
ku czci św. Wojciecha


Sobota 28 kwietnia
19.30, katedra – I Nieszpory o św. Wojciechu
20.30, procesja z relikwiami św. Wojciecha ulicami Gniezna do kościoła św. Michała Archanioła

Niedziela 29 kwietnia
9.30, kościół św. Michała Archanioła – rozpoczęcie uroczystej procesji do katedry
10.15, plac św. Wojciecha – Uroczysta Msza św. odpustowa
16.00, katedra – II Nieszpory o św. Wojciechu

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki