Logo Przewdonik Katolicki

Pytania o chrześcijaństwo

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa W kręgu kultur, religii i stereotypów, czyli o granicach tolerancji. Została ona zorganizowana przez II i XV Liceum Ogólnokształcące w ramach grantu oświatowego Edukacja międzykulturowa czyli o wielokulturowości. Podczas konferencji dyskutowano m.in. na temat stereotypów, jakie funkcjonują w poszczególnych...

W Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa „W kręgu kultur, religii i stereotypów, czyli o granicach tolerancji”. Została ona zorganizowana przez II i XV Liceum Ogólnokształcące w ramach grantu oświatowego „Edukacja międzykulturowa – czyli o wielokulturowości”.

Podczas konferencji dyskutowano m.in. na temat stereotypów, jakie funkcjonują w poszczególnych religiach. – Jest to najczęściej niechęć, niezrozumienie, a także nienawiść, która wyrasta z trudnej historii obciążonej losami narodów. Często używamy zwrotów Niemiec – protestant, czyli wróg Zachodu, Żyd – handlarz, który niszczy polskie sklepy. Nie stawiamy pytania, czy ten człowiek jest chrześcijaninem – powiedział organizator i jeden z pomysłodawców projektu, ks. Michał Damazyn.

Uczestnicy zastanawiali się nad granicami tolerancji, próbowali określić ramy współistnienia wielu kultur. – Nie stawialiśmy oraz nie przesuwaliśmy starych granic w człowieku i społeczeństwie. Ten mur od dawna przebiega w tym samym miejscu – w ludzkim sercu – zakończył współorganizator konferencji.

Głos w dyskusji zabrał m.in. ks. Janusz Olszański z Kościoła ewangelicko-metodystycznego. – Nie da się ukryć tego, że żyjemy obecnie w kręgu wielokulturowości. Namacalnym przykładem są także Kościoły różnych wyznań. Z tego wynika różnorodność tradycji, pewnego podejścia do kwestii religii, wyznania, praktyk, a także odniesienia człowieka do człowieka. To wszystko ma swoje umocowanie w Słowie Bożym. To właśnie Jezus Chrystus dał nam przykład, jak mamy odnosić się do człowieka, jak postępować, jak się zachowywać i jak żyć – powiedział przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. Danuta Kunstler-Langner z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Anna Stemka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Agnieszka Kula z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Całość zakończyło nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Wojciech Szukalski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki