Logo Przewdonik Katolicki

Troska o zapomnianych

Marcin Jarzembowski
Fot.

Caritas Diecezji Bydgoskiej rozpoczęła rekrutację osób, które będą beneficjentami projektu Szansa na nowe życie. Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Docelowo weźmie w nim udział czterdzieści osób. Większość z nich, po specjalnym przeszkoleniu, otrzyma stałe zatrudnienie. Celem projektu jest reintegracja zawodowa i społeczna osób...

Caritas Diecezji Bydgoskiej rozpoczęła rekrutację osób, które będą beneficjentami projektu „Szansa na nowe życie”. Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Docelowo weźmie w nim udział czterdzieści osób. Większość z nich, po specjalnym przeszkoleniu, otrzyma stałe zatrudnienie. Celem projektu jest reintegracja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. – Nasze działania zostaną skierowane do trzech grup. Jedną z nich będą tworzyły osoby bezdomne lub wychodzące z bezdomności. Do drugiej zostaną zakwalifikowane osoby długotrwale bezrobotne – takie, które od 24 miesięcy są zarejestrowane w urzędzie pracy. Trzecią grupę będą stanowiły osoby młode, które weszły w kolizję z prawem, a nie ciąży na nich żaden wyrok – powiedział Marek Kamiński z Caritas.

Cykl zajęć połączonych ze szkoleniami będzie prowadzony równolegle w Bydgoszczy oraz Solcu Kujawskim. – Wszystkich chętnych staramy się motywować możliwością uzyskania stałego zatrudnienia. Większość z tych osób zarabia pieniądze sezonowo i w sposób nielegalny. Niestety, po okresie letnim ci ludzie do nas wracają. Ten cykl się powtarza. Dlatego chcemy to zmienić – dodał koordynator projektu.

Bydgoska Caritas podpisała umowy z firmami, które zapewnią uczestnikom bezpłatne przeszkolenie, a później zatrudnienie. – Wszystko dajemy za darmo. Szkolenia zawodowe odbędą się w ośrodkach miejscowych, w których mieszkają nasi beneficjenci. Nazwa całego projektu to „Szansa na nowe życie”. Chcemy przełamać złe przyzwyczajenia. Te osoby liczą głównie na państwo i pomoc społeczną, często brakuje im chęci do zmiany tej postawy – zakończył Marek Kamiński.

Jest to kolejny projekt Caritas Diecezji Bydgoskiej, finansowany ze środków unijnych. Jego koszt to ponad 130 tysięcy złotych. W realizację programu będzie zaangażowany informatyk, specjalista do spraw uzależnień, psycholog, osoba prowadząca warsztaty z psychoedukacji oraz doradca zawodowy. Realizacja projektu zakończy się pod koniec listopada. Wtedy najwytrwalsi otrzymają stałe zatrudnienie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki