Logo Przewdonik Katolicki

Certyfikaty Caritas

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Centrum Pomocy Bezdomnym Betlejem oraz w zakładzie karnym w Bydgoszczy Caritas rozdała bezdomnym i więźniom specjalne certyfikaty, które sfinalizowały projekt Szansa na nowe życie. Od grudnia ubiegłego roku do końca sierpnia tego roku wzięło w nim udział 50 osób. Byli to głównie podopieczni Centrum, skazani z półotwartego zakładu karnego oraz osoby przebywające...

W Centrum Pomocy Bezdomnym „Betlejem” oraz w zakładzie karnym w Bydgoszczy Caritas rozdała bezdomnym i więźniom specjalne certyfikaty, które sfinalizowały projekt „Szansa na nowe życie”. Od grudnia ubiegłego roku do końca sierpnia tego roku wzięło w nim udział 50 osób. Byli to głównie podopieczni Centrum, skazani z półotwartego zakładu karnego oraz osoby przebywające pod nadzorem kuratorów.

Na realizację projektu Caritas Diecezji Bydgoskiej otrzymała ze środków Unii Europejskiej 15 tysięcy euro. Głównym celem programu była pomoc osobom opuszczającym zakład karny oraz realizacja działań profilaktycznych. Uczestnicy przeszli specjalistyczne szkolenia, mogli skorzystać z pomocy psychologa, pedagoga, doradcy zawodowego oraz pracownika socjalnego. Każdy otrzymał na zakończenie specjalny certyfikat. – Te certyfikaty to nie tylko potwierdzenie ukończenia cyklu spotkań, ale przede wszystkim szansa na powrót na rynek pracy i odnalezienie się w codziennym życiu – przyznaje koordynator projektu, Marek Kamiński. Certyfikaty są pomocą dla przyszłego pracodawcy oraz urzędników. – Dzięki naszym zaświadczeniom osoby są zwolnione z cyklu szkoleń i mogą od razu rozpocząć pracę. Większość z nich jest do tego dobrze przygotowana – dodaje Kamiński.

W programie uczestniczył m.in. Tomasz, który ma problem z uzależnieniem od alkoholu. – Podczas tych spotkań zdobyłem ogromną wiedzę. Jestem alkoholikiem. Niestety, znowu piję, ale mam nadzieję, że dzięki temu projektowi przyszłość będzie lepsza – przyznaje. Waldemar jest osobą bezdomną. – Postanowiłem skorzystać z propozycji Caritas, mając nadzieję na lepszą przyszłość. Te spotkania bardzo mi pomogły – dodaje. Dzięki projektowi dziewięć osób znalazło stałe zatrudnienie, dziesięć uzyskało dowód osobisty, a część zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Za sprawą Caritas kilka osób nawiązało również kontakt z rodziną.

„Szansa na nowe życie” jest pierwszym tego typu projektem realizowanym przez Caritas w Polsce.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki