Logo Przewdonik Katolicki

Muzyka puszczy

Błażej Tobolski
Fot.

Zachwyca różnorodnością, bogactwem i pięknem strojów, muzyki i tradycji myśliwskich. To opinia laika, uczestnika XII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej wydarzenia, w którym warto wziąć udział, nawet nie będąc myśliwym czy leśnikiem. Wspomniany festiwal odbył się w Goraju koło Czarnkowa, a raczej kompleksie zamkowym położonym w Puszczy Naności...

„Zachwyca różnorodnością, bogactwem i pięknem strojów, muzyki i tradycji myśliwskich”. To opinia laika, uczestnika XII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej – wydarzenia, w którym warto wziąć udział, nawet nie będąc myśliwym czy leśnikiem.

Wspomniany festiwal odbył się w Goraju koło Czarnkowa, a raczej kompleksie zamkowym położonym w Puszczy Naności Zespołu Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Gorajski zamek oraz towarzyszące mu zabudowania wznieśli Hochbergowie, właściciele tych dóbr w latach 1865-1945. Obecnie mieści się tutaj Zespół Szkół Leśnych, jedna z dwóch najstarszych, istniejących aktualnie średnich szkół leśnych w Polsce.

„Długi, cętkowany, kręty...”
Do głównych imprez festiwalowych należał XII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”, mający rangę mistrzostw Polski, w którym brali udział muzycy amatorzy. Najlepszy okazał się Zespół Trębaczy Myśliwskich VENATOR z Akademii Rolniczej w Poznaniu. Oni też otrzymali „Róg Wojskiego”, nagrodę przechodnią, która jest repliką starodawnego rogu myśliwskiego, wykonaną z rogu bawoła. Natomiast solowym Mistrzem Polski została Natalia Hamczyk z Nadleśnictwa Babimost. W ramach festiwalu odbył się także, organizowany tylko w kategorii zespołowej, VIII Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej. Z kolei wabiarze rywalizowali w V Ogólnopolskim Konkursie Wabienia Jeleni, stanowiącym jednocześnie eliminacje do Mistrzostw Europy. Jednym z odgłosów, jakie musieli oni zaprezentować, był poryk byka stadnego, tzw. dzierżyciela chmary. Najbardziej przekonujący był w tej konkurencji Andrzej Misiak z Nadleśnictwa Człopa.


Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Echo Pszczyny”

Pielęgnowanie tradycji
Zmaganiom festiwalowym towarzyszyły również koncerty muzyki klasycznej i myśliwskiej, podczas których wystąpił także znakomity Zespół Muzyki „Par Force” z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, prezentujący mało znaną w Polsce francuską muzykę myśliwską, oraz szereg wystaw. Wśród nich największą uwagę zwracały m.in. ekspozycja łowiecko-przyrodnicza czy wystawa pokonkursowa prac konkursu plastycznego dla szkół pt. „Co w lesie gra?”. Ustanowiono też rekord Polski w graniu na rogach myśliwskich, kiedy to 396 sygnalistów myśliwskich zagrało wspólnie „Apel na łowy”. Celem festiwalu była bowiem nie tylko rywalizacja, szlachetna zresztą i motywująca do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, ale także poznawanie i propagowanie tradycji łowieckich, historii muzyki myśliwskiej oraz wiedzy o otaczającej nas przyrodzie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki