29 czerwca 2007 r. przypada 10. rocznica sakry biskupiej księdza biskupa Marka Jędraszewskiego. Przed 10 laty ks. Jędraszewski przyjął święcenia biskupie w poznańskiej katedrze, obchodzącej tego dnia uroczystość patronalną św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Wcześniej, podczas pobytu w Poznaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. Jędraszewski występował już jako biskup nominat.
Urodził się w 1949 roku w Poznaniu. Maturę uzyskał w 1967 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Następnie, w latach 1967-1973, studiował w poznańskim Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym także w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W roku 1974 uzyskał licencjat (magisterium) z teologii na PWT w Poznaniu na podstawie pracy „Problematyka osoby w filozofii Gabriela Marcela”. W latach 1973-1975 był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp.
Studia filozoficzne
W roku 1975 abp Antoni Baraniak skierował księdza Jędraszewskiego na studia specjalistyczne, które odbył na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Owocem rzymskich studiów ks. Jędraszewskiego były dwie prace: licencjacka, dotycząca filozofii Paula Ricoeura – nagrodzona Złotym Medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz doktorska, dotycząca filozofii Emmanuela Levinasa – nagrodzona Złotym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Po powrocie do Polski ksiądz Jędraszewski był w latach 1980-1996 adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w latach 1987-1996 redaktorem, od 1990 – redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”.
W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie rozprawy „Jean-Paul Sartre i Emmanuel Levinas – w poszukiwaniu nowego humanizmu. Studium analityczno-porównawcze”. Rozprawa ta została opublikowana pod tytułem „W poszukiwaniu nowego humanizmu. J.-P. Sartre – E. Levinas”, jako jedna z wielu książek w dorobku teologicznym i filozoficznym Księdza Biskupa. W roku 1996 otrzymał nominację na docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W tym samym też czasie został mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.
Nominacja biskupia
17 maja 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk abp. Juliusza Paetza 29 czerwca 1997 r. w Poznaniu. Współkonsekratorami byli: abp Zenon Grocholewski, sekretarz Sygnatury Apostolskiej (dzisiaj kardynał, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego), oraz abp Marian Przykucki, metropolita szczecińsko-kamieński, dziś emerytowany.
W związku z powstaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie
Adama Mickiewicza w Poznaniu, 26 listopada 1998 r. otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM, a 7 grudnia tegoż roku nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. 2 stycznia 2002 r. otrzymał natomiast tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.
320. Zebranie Plenarne KEP obradujące na Jasnej Górze w dniu 28 listopada 2002 r. powołało go na delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.