Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o pracę w radiu

Hanna Puchalska
Fot.

 Odpowiada Maciej Gładysz ? dziennikarz radia Emaus

 

Na czym polega praca dziennikarza w archidiecezjalnym radiu?

- Praca ta polega na wybieraniu ciekawych informacji dotyczących miasta, regionu oraz wiadomości dotyczących Kościoła poznańskiego. Po zebraniu informacji trzeba je przygotowywać do serwisu informacyjnego. Często w tym celu należy wykonać kilka telefonów, pojechać w różne miejsca czy też uczestniczyć w konferencji prasowej. Nierzadko trzeba z długiego, trwającego kilka-kilkanaście minut wywiadu wyciąć piętnaście, dwadzieścia sekund do serwisu i przygotować minutową wiadomość, która pojawi się w serwisie informacyjnym.

 

Jakie cechy charakteru powinien mieć dziennikarz?

- Wiele osób powtarza, że dziennikarz nie może być spokojną osobą. Mają racje, dziennikarz musi być osobą energiczną, która nie boi się swojej pracy ani wyzwań. Zawód dziennikarza wymaga również dużej odporności na stres. Często trzeba pracować w warunkach wymagających szybkiego działania, np. kiedy do serwisu zostało dziesięć minut, a materiał jeszcze nie jest gotowy. Cierpliwość i dyspozycyjność są również dużymi atutami dziennikarza. Jednak najważniejsze jest posiadanie pasji. Dobry dziennikarz musi lubić swój zawód i swoje obowiązki.

 

Czym się różni praca dziennikarza radiowego od telewizyjnego?

- Praca w telewizji jest bardziej pracą zespołową niż praca w radiu. Na materiał, który ukazuje się w telewizji, pracuje kilka osób. Dziennikarz jest osobą główną, która przygotowuje tekst, lecz bez współpracy ze strony montażysty i operatora materiał nie będzie dobrze przygotowany. Dziennikarz radiowy jest natomiast bardziej niezależny, sam przygotowuje całość materiału.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki