Logo Przewdonik Katolicki

10 lat dobrych dzieł

Hanna Puchalska
Fot.

W dniach 1922 lipca na Jasną Górę przybyła młodzież oraz przyjaciele fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, by dziękować za dziesięciolecie jej działalności.

W dniach 19–22 lipca na Jasną Górę przybyła młodzież oraz przyjaciele fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, by dziękować za dziesięciolecie jej działalności.

 

Wśród pielgrzymów znaleźli się obecni i byli stypendyści, darczyńcy, przedstawiciele instytucji, które wspierały fundację, prezydenci Miast Papieskich, przedstawiciele organizacji zrzeszonych w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego, księża koordynatorzy oraz osoby zasłużone, współpracujące z fundacją w ostatnich 10 latach. Wszyscy zebrali się po to, aby modlić się o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, podziękować za dziesięć lat istnienia fundacji oraz zjednoczyć się w gronie stypendystów i fundacyjnej rodziną.

 

W trosce o przyszłość Polski

Przez cały czas trwania pielgrzymki, uczestnicy pogłębiali swoją wiedze religijną, uczestniczyli w modlitwach, w Eucharystiach i w apelach jasnogórskich. Momentem kulminacyjnym była Msza św., której przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Podczas homilii 21 lipca skierował on swoje słowa do byłych i obecnych stypendystów fundacji. - Będziecie naprawiać te błędy i ten język, niezrozumiały dla nas, język konfliktów i dyskusji politycznych, niegodny pontyfikatu Jana Pawła II” - mówił arcybiskup, dodając, że energię zużywaną na dyskusje powinno się spożytkować na budowanie nowej rzeczywistości, na uzgadnianie programów odbudowy ojczyzny i pracę nad zrekonstruowaniem budżetu naszego kraju. – Dopiero wtenczas możemy prawdziwie mówić Polakom, że nastąpi wzrost gospodarczy i poprawi się byt poszczególnych ludzi” - stwierdził prymas Polski i dodał: – Jeżeli tego nie zrobimy, jeżeli wy tego nie naprawicie, to będziemy nadal okłamywać tych wiernych nam ludzi, którzy nam ufają, którzy oddali głos po to, by w Polsce sprawiedliwość społeczna na co dzień była faktem.

Prymas Polski nawiązał także do głównego celu fundacji, którym jest upamiętnianie pontyfikatu Jana Pawła II przez promowanie jego nauczania  i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. - Błagamy Boga, by papież został wyniesiony na ołtarze i mógł nas usposabiać do tego, byśmy dorastali fizycznie i duchowo i budowali nową Polskę, gdzie będzie się mówić językiem miłości, nie upolitycznionej, ale miłości autentycznej. - mówił abp Kowalczyk – Gdzie będzie się bronić krzyża, ale autentycznie i szczerze, jak uczył Jan Paweł II, bez upolityczniania krzyża, będzie się dbać o rozwój ojczyzny, ale na zasadzie prawa i sprawiedliwości, i dzielenia sprawiedliwie, gdzie zniesie się to nieznośne, nieuzasadnione bogacenie się niektórych ludzi i nie zostawi na marginesie biedy tylu Polaków, dotkniętych cierpieniem, jak w czasie ostatniej powodzi.

 

Działalność „Dzieła”

Fundacja jest ogólnie znana, jednak warto przypomnieć czym zajmuje się „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Idea organizacji narodziła się w 1999r. po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. Władze fundacji chciały, aby słowa papieża oraz entuzjazm jaki stworzył się wśród polaków nie poszły na marne.

Fundacja znana jest przede wszystkim z organizacji Dnia Papieskiego, który obchodzony jest o 2001 roku i przypada co roku w październiku. Tego dnia, w niedzielę, w całej Polsce upamiętniana jest postać Jana Pawła II. Głoszone są homilie związane z Jego nauczaniem oraz zbierane są datki na stypendia dla ubogiej młodzieży.

Pomoc stypendialna udzielana jest przede wszystkim uczniom szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych i towarzyszy im przez kolejne etapy kształcenia aż do ukończenia studiów. To właśnie z naszych ofiar, składnych w ten dzień fundacja finansuje obecnie 2300 stypendiów. Stypendia umożliwiają dalszą naukę zdolnej młodzieży, która nierzadko musi wybierać pomiędzy finansowym wspomaganiem rodziny a własną edukacją. Stypendium podzielone jest na dwie części odpowiadające codziennym wydatkom uczniów: socjalny i naukowy.

W działalność organizacji wpisane jest też przyznawanie nagrody „Totus” - dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. „Totus” jest przyznawany w siedmiu kategoriach, m.in. za promocje człowieka, pracy charytatywnej i edukacyjno-wychowawczej, za prace na rzecz małej ojczyzny oraz za propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Wszystko po to, aby wyszczególnić i docenić tych, którzy w dobie społecznego egoizmu, wolą nieść pomoc i propagować dobro. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. prof. Andrzej Zoll, ks. Jan Twardowski, Zygmunt Kubiak, Maja Komorowska czy zespół Arka Noego.

Od 2002 roku prowadzony jest także konkurs dziennikarski im. bp. Jana Chrapka. Konkurs został zainicjowany przez instytuty różnych uczelni pragnące uczcić pamięć tego niezwykłego wychowawcy młodzieży i jednocześnie wskazać wszystkim pracownikom mediów społecznych – jak uczył Biskup Jan Chrapek - potrzebę budowania kultury porozumienia i dialogu. Coroczny konkurs skierowany jest do maturzystów pochodzących z ubogich rodzin. Nagroda to dwanaście miejsc na studiach dziennikarskich, polityki społecznej i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu  Jagiellońskiego.

 

Wielu z nas mogłoby powiedzieć, że przecież niemało jest organizacji, dzieł pomocy i fundacji pomagających człowiekowi. Ale często fundacje nie patrzą na rozwój człowieka. Pomagają mu materialnie, co czasami idzie na marne, gdy duchowy rozwój jest niewystarczający. Dzieło Nowego Tysiąclecia dba o rozwój duchowy swoich podopiecznych. Nie tylko udziela pomocy materialnej, ale i wskazuje jak w najlepszy sposób rozwijać swoje umiejętności i wiedzę – by skutki ich ciężkiej pracy przyniosły efekty im i całej ojczyźnie.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki