Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o św. Sylwestra

Hanna Puchalska
Fot.

Odpowiada ks. dr Szymon Stułkowski - adiunkt w Zakładzie Teologii Pastoralnej WT UAM w Poznaniu

 

 

Kim był i z czego zasłynął św. Sylwester?

- Św. Sylwester I był papieżem w okresie od stycznia 314 roku i posługiwał do roku 335. Zasłynął więc długim pontyfikatem, 21 lat, przypadającym na okres panowania cesarza Konstantyna Wielkiego, który edyktem mediolańskim zagwarantował chrześcijanom swobodę wyznawania wiary. Za pontyfikatu papieża Sylwestra I, w 325 r. odbył się I sobór powszechny w Nicei. Ze względu na podeszły wiek nie uczestniczył w nim osobiście. Zatwierdził jednak w Rzymie uchwały tego soboru. Przyjęto tam m.in. wyznanie wiary oraz ogłoszono dogmat o boskości Syna i Jego równości z Ojcem. Ujednolicono obchodzenie świąt Wielkanocy w całym Kościele. Gdy Konstantyn Wielki ufundował bazyliki św. Jana na Lateranie i św. Piotra na Watykanie, Sylwester I dokonał obrzędu uroczystej konsekracji obu świątyń. Ceremonia ta stała się wzorcem dla kolejnych konsekracji świątyń, które odbywały się w podobny sposób. Zmarł 31 stycznia 335 roku. Data wydaje się pewna, gdyż spotykamy ją w najdawniejszych dokumentach. Jego święto obchodzi się od V wieku. Papieża Sylwestra I pochowano w Katakumbach św. Pryscylli, gdzie w VII wieku wystawiono ku jego czci bazylikę.

 

Komu patronuje?

- Św. Sylwester jest patronem włoskiego miasta Modena oraz diecezji, której miasto jest stolicą. Jest także patronem zwierząt domowych, wzywany bywa w modlitwie o dobre zbiory paszy, a także o szczęśliwy i pomyślny nowy rok, ponieważ jego wspomnienie przypada 31 grudnia.

 

Dlaczego kojarzony jest z zabawą noworoczną?

– Dzień kultu św. Sylwestra jest ostatnim dniem w roku kalendarzowym. W kościołach celebruje się wówczas wieczorne nabożeństwo: dziękczynno-ekspiacyjno-błagalne. Proboszczowie zdają niekiedy wiernym sprawozdania z całorocznej pracy w parafii. Tego dnia wieczorem organizowane są zabawy kończące mijający rok i wprowadzające w kolejny. Od imienia patrona ostatniego dnia roku kalendarzowego noszą one nazwę zabaw sylwestrowych.


 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki