Logo Przewdonik Katolicki

Informacja w nowym stylu

Hanna Puchalska
Fot.

Internetowe portale informacyjne coraz częściej zastępują nam telewizję, radio czy prasę w zdobywaniu wiadomości ze świata i kraju.Jest to najszybszy sposób na pozyskanie informacji, szczególnie w godzinach, kiedy nie ma serwisów informacyjnych w radiu i telewizji oraz gdy gazeta nie trafiła jeszcze do sprzedaży. To właśnie dlatego portale informacyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Od ponad pół roku jest wśród nich także „DEON” - pierwszy katolicki portal społecznościowo-informacyjny w Polsce.

DEON, pomimo krótkiego czasu swojej działalności, doczekał się już 100 tys. użytkowników i ponad milion odsłon. – Kiedy startowaliśmy, wielu powątpiewało, czy damy radę, czy to jeszcze czas na tworzenie kolejnego portalu. Nam jednak przyświecało przekonanie, że brakuje w internecie takiego miejsca, które łączy codzienne, normalne życie z wiarą i religią, część informacyjną ze społecznościową, że stworzymy nową jakość – mówi menedżer portalu o. Artur Demkowicz, jezuita. Portal dostarcza aktualne wiadomości dotyczące polityki, gospodarki, sportu i kultury. Można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno osoba młoda, w średnim wieku, jak i starsza. Aby zachować rzetelność informacji, DEON współpracuje z Polską Agencją Prasową, Katolicką Agencją Informacyjną, z Radiem Watykańskim oraz wieloma tytułami prasowym.

DEON został zbudowany bardzo przejrzyście, według obowiązujących dziś standardów. Strona startowa prezentuje m.in. najnowsze wiadomości, prognozę pogody oraz kursy walut. Wydzielono siedem działów, w których pogrupowano tematycznie artykuły i wiadomości oraz dodatkowo uruchomiono sklep, w którym można nabyć wartościowe książki, płyty, multimedia oraz filmy. Pierwszym działem DEON-a są „Wiadomości”. Tam na bieżąco umieszczane są informacje ze świata polityki krajowej i zagranicznej, gospodarki, sportu oraz komentarze do aktualnych wydarzeń.

DEON, jako że jest witryną katolicką, posiada również dział „Religia”, gdzie poruszane są kwestie związane z duchowością, teologią, duszpasterstwem, życiem społecznym Kościoła i ekumenizmem. Sekcja nawiązuje do ostatnich wydarzeń z życia Kościoła i przedstawia stanowisko Kościoła wobec różnych, często dyskutowanych czy kontrowersyjnych, tematów.

Ciekawym działem portalu jest „Inteligentne życie”. Zamieszczane są tam artykuły dotyczące rodziny, psychologii, stylu życia czy zdrowia. Publikacje rozpatrują problemy współczesnego człowieka, rozpatrując je z różnych punktów widzenia. W tej sekcji można znaleźć też wiele ciekawych artykułów, które opisują sprawy pomijane przez inne portale lub przez nie spłycane.

W części „Po godzinach”, jak sama nazwa wskazuje, można zapoznać się z wieloma artykułami dotyczącymi kultury i rozrywki. Szybko dowiemy się o interesujących wystawach, festiwalach, premierach książek i sztuk teatralnych. W DEON-ie nie pominięto także zagadnień kulinarnych, podróżniczych i tych związanych z zakupami. Wszystkich ciekawostek i wskazówek na ten temat warto szukać w „DEONcafe”. Dwoma ostatnimi sekcjami są „Czytelnia” i „Społeczność”. W „Czytelni” znajdują się recenzje książek, czasopism oraz „Tam w zakrystii”, czyli zabawne dialogi z życia księdza. Natomiast w „Społeczności” oprócz tradycyjnych form internetowych, takich jak forum czy profile użytkowników, można zajrzeć także do parafii. Jest to nowatorska inicjatywa, jak na razie w rozbudowie, dzięki której będziemy mogli przejrzeć katalog parafii, sprawdzić godziny nabożeństw i Mszy oraz dowiedzieć się, jakie dokumenty i zaświadczenia potrzebne są do przyjęcia sakramentów.

– Jesteśmy dumni z tego, że wokół DEON.pl powstała internetowa społeczność. Na portalu swoje konta założyło już kilka tysięcy użytkowników, którzy opublikowali ponad 35 tysięcy wiadomości i prawie 3 tysiące zdjęć. Dzięki naszym użytkownikom na portalu archiwizują się unikatowe i egzotyczne zdjęcia z całego świata. Mamy galerię z terenów zalewowych Nilu, z Indii, z Belize i inne. Ostatnio też trafiła na portal kolekcja unikatowych zdjęć z pogrzebu księdza Jerzego Popiełuszki – wylicza zalety swej internetowej społeczności o. Demkowicz.

Pomimo iż portal jest już dość rozbudowany, w przyszłości zostanie jeszcze wzbogacony m.in. o system blogowy, rozwinie się system stron parafialnych oraz rozbuduje forum. Patrząc na rosnącą rolę internetu, należy spodziewać się, że w najbliższym czasie w DEON-ie wzrośnie liczba użytkowników i odwiedzających stronę. Portal z pewnością może się stać ulubioną witryną wszystkich tych, którzy wybierają wartościowe i ciekawe strony internetowe.

 

 

 


 

DEON:

- pierwszy katolicki portal społecznościowo-informacyjny w Polsce

- rzetelne źródło informacji z kraju i ze świata

- porusza tematy dotyczące rodziny, czyli problemy rodzicielstwa, małżeństwa czy wychowania dzieci

- przekazuje wiedzę dotyczącą wiary katolickiej oraz religii świata

- ukazuje fragmenty nauczania Jana Pawła II

- łączy społeczność katolicką

- informuje o wydarzeniach związanych z kulturą i rozrywką

- radzi w sprawach zdrowia i psychologii

- proponuje godne uwagi książki i czasopisma

- prezentuje zdjęcia z podróży, uroczystości i wydarzeń

- relacjonuje dzieła misyjne na całym świecie

- zachęca do uczestnictwa w rekolekcjach

- skłania do refleksji

- przedstawia dobre i sprawdzone przepisy kulinarne

- pokazuje ciekawe propozycje podróży

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki