Logo Przewdonik Katolicki

Budzić odpowiedzialność za Kościół

Marcin Jarzembowski
Fot.

Kościół potrzebuje prawdziwych misjonarzy. Potrzeby głoszenia Ewangelii są tak wielkie, że każda liczba kapłanów jest bardzo oczekiwana powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej udzielił święceń kapłańskich w Zgromadzeniu Ducha Świętego. Uroczystości odbywały się w bydgoskim Kościele Rektorskim. Kościoły lokalne powinny czuć się...

„Kościół potrzebuje prawdziwych misjonarzy. Potrzeby głoszenia Ewangelii są tak wielkie, że każda liczba kapłanów jest bardzo oczekiwana” – powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej udzielił święceń kapłańskich w Zgromadzeniu Ducha Świętego.

Uroczystości odbywały się w bydgoskim Kościele Rektorskim. – Kościoły lokalne powinny czuć się odpowiedzialne za misje. Takich powołań nie wolno tłumić i wyhamowywać. O nie trzeba się modlić. Należy budzić poczucie odpowiedzialności za Kościół na całym świecie – powiedział pasterz bydgoski. Hierarcha podkreślił specyfikę misyjnego powołania. – To jest pozostawienie, ogołocenie się ze wszystkiego oraz odnalezienie się w obcej, nie do końca zrozumiałej sytuacji. Za tym musi iść ogromne zaparcie i poświęcenie. Misjonarz musi być osobą cierpliwą, która szuka różnych dróg dojścia z Ewangelią. Ma ona stanowić dla miejscowej ludności zaczyn, który przemieni ich życie indywidualne oraz społeczne – dodał bp Tyrawa.

Po przerwie Zgromadzenie Ducha Świętego zasilił ojciec Dariusz Marut. – Dzisiaj przeżywam chwile, do których przygotowywałem się od wielu lat. Ktoś powiedział mi, że kończę formację. Dla mnie to początek. Miniony okres był czasem narzeczeństwa z Panem Bogiem. Teraz przychodzi moment rozpoczęcia życia z Chrystusem, który ma być tą drugą połową. Mamy wspólnie kroczyć na drodze kapłańskiej i szlakach misyjnych – powiedział. Bydgoszczanin miał kontakt ze zgromadzeniem od dzieciństwa. – Wychowywałem się w cieniu duchaczy. Pamiętam zachwyt ojców opowiadających o misjach. Od maleńkości ten zapał misyjny gdzieś we mnie wzrastał i zaowocował. Pan Jezus dotknął mojego serca i powołanie dla mnie jest czymś pięknym – dodał.

Misjonarz już niebawem wyjedzie głosić Ewangelię na Madagaskar. – Tam są ogromne potrzeby. Tendencja naszego domu generalnego jest taka, aby placówki, na których znajdują się Polacy, nie były obsadzone przez pojedyncze osoby. Dla zgromadzenia dzisiejszy dzień jest wielkim świętem. Mamy kolejnego kapłana, który będzie głosił Chrystusa. Pomimo „chudych” lat nasza wspólnota się rozwija – powiedział prowincjał Zgromadzenia Ducha Świętego w Polsce, ojciec Andrzej Wichowski.

Zgromadzenie Ducha Świętego w Polsce istnieje od 1921 roku. Obecnie polska prowincja liczy około 80 zakonników, z czego ponad trzydziestu pracuje poza granicami kraju. Ojcowie pracują na Madagaskarze, Mauritiusie oraz w Kanadzie. Posługują także na placówkach w Europie, Afryce i Ameryce Południowej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki