Przed nami piękny czas wakacji dzieci, naszych urlopów, pielgrzymek. Wszyscy go oczekujemy. Upały pojawiające się ostatnio już w maju jeszcze bardziej tę tęsknotę wydają się potęgować. Ale w końcu przecież jest! Piękne wyczekiwane lato już jest!
Na początku wakacji tematem bieżącego wydania „Przewodnika” jest Licheń, który obok Częstochowy stał się w ostatnich latach miejscem bardzo wielu pielgrzymek. Licheń – nie dzieło architektów, ale sanktuarium – miejsce pielgrzymek. Miejsce szczególne poprzez obecność otoczonego czcią wizerunku Maryi i dzięki pomocy duszpasterskiej Zgromadzenia Księży Marianów. Beatyfikację ich założyciela – ojca Stanisława Paczyńskiego – będziemy przeżywali już we wrześniu. W numerze przybliżamy postać tego niezwykłego kapłana, który będzie patronem dzieci nienarodzonych.
Z pewnością wielu naszych Czytelników tego lata odwiedzi Licheń. W tym, jak i w innych sanktuariach naszej ojczyzny będziemy szukać siły do sprostania zadaniom, jakie stawia nam życie. Dobrze, gdy w czasie wypoczynku możemy skierować nasze kroki tam, gdzie mamy nadzieję znaleźć moc. Dobrze, że tak wiele dzieci, dzięki wysiłkowi ludzi Kościoła, spędzi swoje wakacje z Panem Bogiem pod opieką Caritas i kościelnych ruchów dla dzieci i młodzieży czy parafii.
Na naszych ulicach i w domach pojawią się pielgrzymi, na plażach i górskich szlakach będziemy mogli podziwiać Boże dzieła, a w miastach i wsiach dziedzictwo poprzednich pokoleń. W tym czasie rodzą się liczne dzieła i inicjatywy mające nam w tym okresie służyć. Zjazdy, spotkania, festiwale to często imprezy, w których nie mamy szansy uczestniczyć. Warto wykorzystać taką okazję w wolnym czasie. Tego rodzaju wartościowe propozycje w letnim czasie będziemy starali się Państwu szczególnie przybliżać. Np. na koniec czerwca proponujemy festiwal Song of Songs. Może udział w spotkaniach religijnych i imprezach kulturalnych przyniesie nam trochę dystansu do polityki czy problemów, wobec których czasami stajemy…
Czas odpoczynku od spraw służbowych, czas odpoczynku biernego lub aktywnego – to coś, bez czego trudno funkcjonować. Ale niejednokrotnie to również czas jakiejś próby wiary. W następnym numerze będziemy się starali pomóc zdać egzamin z wiary, przedstawiając stanowisko Kościoła wobec wakacyjnych dylematów takich jak zachowanie postu czy uczestnictwo w Eucharystii, np. w kraju protestanckim. Zapraszamy do lektury!
Czas wakacji to, niestety, również okres wzmożonej działalności sekt czy rozluźnienia wśród młodzieży, które prowadzi do wielu dramatów. Najlepszym zabezpieczeniem przed nimi jest oczywiście dobre sumienie. Obyśmy wszyscy, młodzi i starsi, ten miły czas jak najlepiej przeżyli, także przy lekturze „Przewodnika”. Obyśmy też nie zapomnieli o tych, którzy urlopu czy wakacji z różnych powodów nie mogą mieć.
Mój cytat
„Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana” (Łk 1, 45).
Jako pielgrzym staję dzisiaj w Licheńskim Sanktuarium i pozdrawiam Maryję słowami świętej Elżbiety: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”. Z zapisu Łukasza Ewangelisty dowiadujemy się, że dom Elżbiety napełnił się radością. Dzięki światłu udzielonemu z wysoka pojmuje ona wielkość Maryi, która jest „pełna łaski”, a przez to „błogosławiona między niewiastami” (Łk 1, 28), gdyż nosi w swoim łonie Jezusa – Zbawiciela świata. Ta scena nawiedzenia staje się nam w szczególny sposób bliska tu, w tym miejscu, które Maryja bardzo umiłowała. Każde sanktuarium jest bowiem w jakimś sensie domem Elżbiety, który nawiedza Matka Syna Bożego, by być blisko swego umiłowanego ludu. […]
Wzrok nasz kierujemy ku Tej, „która uwierzyła”. Maryja uwierzyła, że stanie się to, co Jej było powiedziane od Pana. Jako Dziewica zawierzyła Bogu, że pocznie i porodzi [Syna Bożego]. Akt wiary Maryi przypomina wiarę Abrahama, który u zarania Starego Przymierza uwierzył w Boga. Oto wielkość i doskonałość wiary Maryi, przed którą Elżbieta wypowiada słowa podziwu. Nazywając Maryję „błogosławioną między niewiastami” wskazuje, że zyskała Ona błogosławieństwo dzięki wierze [Błogosławiona, która uwierzyła]. Pełen zachwytu okrzyk Elżbiety jest dla nas wezwaniem, byśmy umieli docenić to wszystko, co obecność Maryi wnosi w życie każdego wierzącego. […]
Jan Paweł II, Licheń 1999