Logo Przewdonik Katolicki

Kapłański wzór i orędownik

Marcin Makohoński
Fot.

W grudniu ubiegłego roku do kościoła parafialnego w Płonkowie (dekanat Gniewkowo) uroczyście został wprowadzony relikwiarz z doczesnymi szczątkami bł. ks. Mariana Skrzypczaka, który w 1939 roku poniósł męczeńską śmierć z rąk hitlerowców. Od tego czasu świątynia stała się miejscem, do którego coraz częściej przybywają pielgrzymi proszący o wstawiennictwo kapłana męczennika....

W grudniu ubiegłego roku do kościoła parafialnego w Płonkowie (dekanat Gniewkowo) uroczyście został wprowadzony relikwiarz z doczesnymi szczątkami bł. ks. Mariana Skrzypczaka, który w 1939 roku poniósł męczeńską śmierć z rąk hitlerowców. Od tego czasu świątynia stała się miejscem, do którego coraz częściej przybywają pielgrzymi proszący o wstawiennictwo kapłana męczennika. W minioną sobotę 16 czerwca do Płonkowa przybyli także kapłani z trzech dekanatów naszej archidiecezji.

Spotkanie księży proboszczów i wikariuszy z dekanatów Gniewkowo, Inowrocław I i Inowrocław II było pierwszą pielgrzymką kapłanów do relikwii bł. ks. Mariana Skrzypczaka – mówi ks. Józef Bachorz, proboszcz parafii w Płonkowie. – Data tego spotkania nie została wybrana przypadkowo. Na kilka dni przed tą szczególną pielgrzymką przeżywaliśmy bowiem liturgiczne wspomnienie bł. Jana Nepomucena Chrzana i Towarzyszy (12 czerwca) oraz wspomnienie bł. Michała Kozala (14 czerwca), biskupa, który podobnie jak bł. ks. Skrzypczak poniósł śmierć z rąk hitlerowców. Nasze sobotnie spotkanie zyskało jednocześnie miano inauguracyjnego, gdyż rozpoczęło coroczne pielgrzymki do relikwii błogosławionego kapłana, na które zapraszać będziemy kapłanów z kolejnych dekanatów naszej archidiecezji.

Obok wspólnej modlitwy ważnym punktem spotkania w Płonkowie była konferencja poświęcona bł. ks. Marianowi Skrzypczakowi. Konferencję wygłosił ks. kan. Zenon Starszak, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Rogowie. – Spoczywa przed nami wzór kapłana i nasz orędownik – mówił ks. kan. Starszak. – Życie jego było krótkie, można by rzec, że bardzo zwyczajne. Nadzwyczajne zaś było jego męczeństwo: gotowość na męczeństwo i zdolność do męczeństwa. Na swym obrazku prymicyjnym ks. Skrzypczak napisał: „Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serce moje według Serca Swego”. Jako kapłan Serca Jezusowego po czterech latach posługi duszpasterskiej uwielbił Boga największą ofiarą, ofiarą ze swego życia. Jan Paweł II w homiliach beatyfikacyjnych zawsze podkreślał, że do świętości, również do męczeństwa, dorasta się całe życie. Dlatego i my przy grobie błogosławionego męczennika rozważmy i zadziwmy się nad naszym kapłaństwem – mówił ks. Starszak.

Zwieńczeniem pielgrzymki kapłanów naszej archidiecezji do Płonkowa była uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Wojciech Polak.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki