Logo Przewdonik Katolicki

Jak wzmocnić wiarę?

Ks. dr Krzysztof Michalczak
Fot.

Wiem, że obecny rok w Kościele to Rok Wiary. Moja wiara jest taka sobie. Zastanawiam się jak ją ożywić? Chodzę do kościoła co niedzielę, modlę się rano i wieczorem, ale czuję niedosyt. Co robić? Boję się, że jałowieję. A jeszcze ta krytyka Kościoła i koleżanki w pracy, które żyją jakby Boga nie było....Marzena

"Wiem, że obecny rok w Kościele to Rok Wiary. Moja wiara jest taka sobie. Zastanawiam się jak ją ożywić? Chodzę do kościoła co niedzielę, modlę się rano i wieczorem, ale czuję niedosyt. Co robić? Boję się, że „jałowieję”. A jeszcze ta krytyka Kościoła i koleżanki w pracy, które żyją jakby Boga nie było...".

Marzena

Trudno odpowiedzieć na Twój list krótko w tej rubryce. Trzeba by się spotkać i długo rozmawiać. Spróbuję w sposób skondensowany napisać o wielu sprawach. Czytaj uważnie, a jeśli coś uznasz za szczególnie ważne, szukaj okazji do rozmowy z księdzem.

Otrzymałaś wiarę na chrzcie świętym. Potem pewnie rodzice lub dziadkowie nauczyli Cię modlitwy i korzystania z sakramentów świętych. W dorosłym życiu sama decydujesz, co jest dla Ciebie ważne. Twoja wiara już nie zależy ani od rodziców, ani od księży. Kościół lub grzechy konkretnych ludzi Kościoła chętnie się wyciąga na widok publiczny. Ale pomyśl, ilu z księży, których spotkałaś w swoim życiu, zasługuje na potępienie? Większość pewnie wspominasz dobrze i jesteś im wdzięczna za posługę i przykład wiary. Zamykam ten wątek, bo nie da się go tutaj wyczerpać.

By nie utracić wiary, trzeba się modlić. Rób to, jak potrafisz, pamiętając, że nawet jeśli jest to czasami „klepanie pacierzy”, to poświęcasz czas na spotkanie z Bogiem. A z kim przestajesz, takim się stajesz.

Weź do ręki Pismo Święte i czytaj codziennie chociaż pięć minut. To list Boga do Ciebie. Zapytaj znajomego księdza, według jakiego klucza czytać. Trudno będzie Tobie przeczytać Biblię od początku do końca. Nie tylko dlatego, że to długa lektura, ale wiele fragmentów jest trudnych do zrozumienia dla osób, które nie studiowały teologii.

Regularnie korzystaj z sakramentów świętych. Msza w każdą niedzielę, spowiedź co miesiąc. Nawet jeżeli nie będziesz miała grzechów ciężkich, pamiętaj, że sakrament pojednania nie tylko oczyszcza, ale też uświęca.

Warto uczestniczyć w spotkaniach modlitewnych w parafii. Często jesteśmy leniuchami na modlitwie. Kiedy się modlimy razem, łatwiej to nam przychodzi. Poza tym, jak piszesz, w pracy często spotykasz się z obojętnymi w wierze. Spotykaj się więc z ludźmi, którzy świadectwem życia i słowem umocnią Twoją wiarę.

W Roku Wiary udaj się do kościoła, w którym zostałaś ochrzczona, w którym znajduje się Twoja chrzcielnica. Uklęknij przed nią jak Jan Paweł II w Wadowicach i podziękuj Bogu za rodziców, którzy poprosili Kościół dla Ciebie o chrzest, i poproś, by Bóg przymnożył Tobie wiary. Pomódl się tam też za księdza, który Ciebie ochrzcił, bo my, księża, modlimy się za tych, których przez chrzest wprowadziliśmy do Kościoła świętego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki