„Jezus rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim” (Mk 1, 17-18). W pamiętnym „solidarnościowym” 1981 roku w diecezji włocławskiej na wezwanie Chrystusa odpowiedziało kilkudziesięciu młodych mężczyzn. Porzucili oni swoje dotychczasowe życie i rozpoczęli studia w WSD we Włocławku.
31 maja 1987 r. w katedrze włocławskiej trzydziestu z nich otrzymało święcenia kapłańskie z rąk bp. Romana Andrzejewskiego. Diakon Waldemar Karasiński doznał szczególnego wyróżnienia: znalazł się w gronie przedstawicieli wszystkich polskich seminariów diecezjalnych i zakonnych, którym święceń prezbiteratu udzielił w Lublinie odbywający III Pielgrzymkę do Ojczyzny Ojciec Święty Jan Paweł II.
Po 20. latach spotkali się w Toruniu, by wspólnie dziękować Bogu za dar kapłaństwa i prosić o błogosławieństwo, by dalej mogli dobrze służyć Bogu i ludziom. Na jubileusz zaprosili swojego ojca duchownego i wicerektora seminarium, obecnie biskupa pomocniczego Stanisława Gębickiego. Piękną uroczystość w oprawie religijno-patriotycznej przygotował jeden z jubilatów, ks. płk Marek Karczewski, dziekan 2. Korpusu Obrony Powietrznej i zarazem proboszcz garnizonu toruńskiego. Ołtarz polowy przyozdobiony flagami narodowymi i papieskimi został umiejscowiony na tzw. wzgórzu Czarneckiego, na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pod Toruniem, skąd roztacza się przepiękny widok.
Kapłani jubilaci sprawowali Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. bp. Gębickiego, który w homilii nawiązał do przeżyć z lat formacji seminaryjnej, po czym mówił o trudzie i odpowiedzialności duszpasterskiej.
Gośćmi uroczystości byli m.in.: gen. Marian Dering, wiceprezydent Torunia Andrzej Jeziorski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Waldemar Przybyszewski, konsul honorowy Litwy Jerzy Bańkowski oraz oficerowie z garnizonu Toruń.
Władze cywilne i wojskowe Torunia przygotowały dla jubilatów wiele niespodzianek. Po Mszy św. odbył się tzw. chrzest artyleryjski, polegający na strzelaniu z działa samobieżnego (kaliber 122 mm) do tarczy, a następnie wypiciu tajemniczej mikstury z łuski pocisku artyleryjskiego. Wszyscy zaliczyli ten test pozytywnie i otrzymali certyfikat artylerzysty.
Życzeniom nie było końca. Spotkanie zakończyła uroczysta agapa w namiocie wojskowym, w otoczeniu dział samobieżnych i wyrzutni rakietowych.
Na zakończenie dodajmy, że wśród jubilatów są profesorowie seminarium kaliskiego, jeden dziennikarz i wydawca, jeden dyrektor sekcji katechetycznej Episkopatu Czech, kapelan – ks. pułkownik Wojska Polskiego oraz liczni księża proboszczowie, którzy w trzech diecezjach: gnieźnieńskiej, kaliskiej i włocławskiej prowadzą powierzony im lud Boży do zbawienia. W przyszłym roku, w 21. rocznicę kapłaństwa, wszyscy chcą się spotkać w sanktuarium Urodzenia i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich.