Logo Przewdonik Katolicki

Święta Faustyna - dar Boga dla naszej epoki

Ks. Mirosław Miłek
Fot.

Dnia 25 sierpnia 2005 r. upłynie sto lat od narodzin wielkiej mistyczki, apostołki Bożego Miłosierdzia, św. Faustyny Kowalskiej. Przyszła na świat we wsi Głogowiec, należącej do parafii św. Kazimierza w Świnicach Warckich. Dwa dni później została ochrzczona w kościele parafialnym, otrzymując na chrzcie imię Helena. Dom narodzin i kościół parafialny, a w nim chrzcielnica i konfesjonał,...

Dnia 25 sierpnia 2005 r. upłynie sto lat od narodzin wielkiej mistyczki, apostołki Bożego Miłosierdzia, św. Faustyny Kowalskiej. Przyszła na świat we wsi Głogowiec, należącej do parafii św. Kazimierza w Świnicach Warckich. Dwa dni później została ochrzczona w kościele parafialnym, otrzymując na chrzcie imię Helena. Dom narodzin i kościół parafialny, a w nim chrzcielnica i konfesjonał, przy którym się spowiadała, stanowią materialne znaki umożliwiające osobiste spotkanie z tą wielką świętą w rocznicę stulecia jej narodzin.
W diecezji włocławskiej Rok Eucharystii przeżywany jest także jako Rok św. Faustyny, którego obchody w Świnicach Warckich rozpoczęły się w grudniu 2004 r. misjami miłosierdzia. Znakiem symbolicznym inauguracji obchodów było umieszczenie i poświęcenie obrazu Jezusa Miłosiernego w głównym ołtarzu kościoła. Kopia cudownego wizerunku z sanktuarium w Łagiewnikach jest darem czcicieli Bożego Miłosierdzia z całej Polski. Obraz namalowany przez krakowskiego artystę Janusza Antosza został poświęcony w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 3 kwietnia br. przez bp. Stanisława Gębickiego, który poświęcił również plac pod rozbudowę kościoła.
W maju i czerwcu w Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny odbył się diecezjalny zjazd uczniów klas trzecich gimnazjów oraz Dzień Eucharystyczny Dzieci Pierwszokomunijnych. Obydwu spotkaniom przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering.
Centralne obchody Roku św. Faustyny odbędą się w niedzielę, 28 sierpnia br. Liturgii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, który dokona też wmurowania kamienia węgielnego w mury nowej części kościoła. Kazanie wygłosi bp Jan Zając - kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W uroczystości wezmą udział księża biskupi z ordynariuszem włocławskim Wiesławem Meringiem na czele i duchowieństwo. Wcześniej, 25 sierpnia, będzie sprawowana Msza św. przy domu narodzin świętej, a 27 sierpnia w kościele parafialnym Msza św. dziękczynna za dar jej chrztu.
Zapraszam czcicieli Bożego Miłosierdzia do wspólnego dziękczynienia za dar życia i posłannictwo św. siostry Faustyny do parafii, "gdzie wszystko się zaczęło".

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki