Logo Przewdonik Katolicki

Dali świadectwo wierze

PK
Fot.

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego była kulminacją obchodów 65. rocznicy męczeńskiej śmierci Poznańskiej Piątki. Odbyła się ona 12 czerwca w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ul. Wronieckiej w Poznaniu. To tu przed wojną mieściło się oratorium salezjańskie, którego wychowankami byli młodzi męczennicy. Dla Czesława...

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego była kulminacją obchodów 65. rocznicy męczeńskiej śmierci „Poznańskiej Piątki”.

Odbyła się ona 12 czerwca w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ul. Wronieckiej w Poznaniu. To tu przed wojną mieściło się oratorium salezjańskie, którego wychowankami byli młodzi męczennicy. Dla Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika i Jarogniewa Wojciechowskiego stało się drugim domem. W 1940 r. za działalność konspiracyjną zostali aresztowani przez gestapo i w 1942 r. skazani na śmierć. Do końca zachowali niezwykłą pogodę ducha i głęboką wiarę, o czym świadczą listy pisane przez nich kilkanaście minut przed śmiercią.

– Przez swoją męczeńską śmierć ci młodzi ludzie dali najwyższe świadectwo wiary – podkreślał w kazaniu przybyły specjalnie na tę uroczystość z Rzymu ks. Enrico dal Covolo, postulator generalny Zgromadzenia Salezjańskiego. 13 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II włączył ich do grona błogosławionych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki