Logo Przewdonik Katolicki

Uwielbienie dla Zbawiciela

Hubert Kubica
Fot.

Pragniemy iść ulicami naszego miasta z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie mówił bp Zdzisław Fortuniak przed rozpoczęciem procesji eucharystycznej 15 czerwca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Procesja przeszła z jeżyckiego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana ulicą Dąbrowskiego, mostem Teatralnym i aleją Niepodległości...

– Pragniemy iść ulicami naszego miasta z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie – mówił bp Zdzisław Fortuniak przed rozpoczęciem procesji eucharystycznej 15 czerwca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Procesja przeszła z jeżyckiego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana ulicą Dąbrowskiego, mostem Teatralnym i aleją Niepodległości na plac im. Adama Mickiewicza, a poprzedziła ją Msza św., której przewodniczył poznański sufragan.

Symbol Bożej miłości
W homilii wygłoszonej w kościele, ze względu na padający deszcz, przypomniał on m.in., że dokładnie przed 75 laty, w 1932 r., odsłonięto na pl. Mickiewicza monumentalny pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, będący dziękczynieniem za odzyskaną niepodległość. Odrodzona Polska skupiła się wówczas przy Sercu Jezusa, aby budować swoją niepodległość na fundamencie wiary. – Odwołano się do Bożego Serca, które jest symbolem Bożej miłości – podkreślał biskup. Dziś na tym miejscu stoi inny pomnik: Poznańskich Krzyży, na którym obok dotychczas istniejących napisów: „o Wolność”, „o Prawo” i „o Chleb” dodano w zeszłym roku napis: „o Boga”. – Chleb ma duże znaczenie, większe wolność, a największe nigdy niezdradzona adoracja – podkreślał bp Fortuniak.

Hołd dla Serca Jezusa
Po zakończeniu uroczystości w kościele pogoda się poprawiła i procesja, w której licznie uczestniczyło duchowieństwo oraz kilka tysięcy poznaniaków, mogła wyruszyć już bez przeszkód na pl. Mickiewicza. Tutaj, w miejscu, na którym przed 10 laty modlił się Jan Paweł II, wierni odmówili Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz złożyli hołd Najświętszemu Sercu Jezusowemu, przepraszając m.in. za grzechy niewiary oraz „za oziębłość i obojętność” wobec Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki