Logo Przewdonik Katolicki

Pstrąg faszerowany z grilla

ojciec Michał
Fot.

Pstrągi starannie myjemy pod bieżącą wodą, nacieramy zewnątrz oraz wewnątrz solą, pieprzem ziołowym, ziołami prowansalskimi i ząbkiem czosnku, a następnie skrapiamy obficie sokiem wyciśniętym z cytryny, dzięki czemu nie będziemy musieli ryb skrobać. Wstawiamy je do lodówki. Po upływie dwóch godzin skrapiamy pstrągi połową wina i ponownie wkładamy na dwie godziny...

Pstrągi starannie myjemy pod bieżącą wodą, nacieramy – zewnątrz oraz wewnątrz – solą, pieprzem ziołowym, ziołami prowansalskimi i ząbkiem czosnku, a następnie skrapiamy obficie sokiem wyciśniętym z cytryny, dzięki czemu nie będziemy musieli ryb skrobać. Wstawiamy je do lodówki. Po upływie dwóch godzin skrapiamy pstrągi połową wina i ponownie wkładamy na dwie godziny do lodówki.

Cebulę obieramy i siekamy w drobną kostkę, a pieczarki oczyszczamy i kroimy w cienkie plasterki. Grzyby z cebulką przesmażamy na maśle, doprawiając solą oraz pieprzem, a potem wlewamy do nich pomidory z puszki pocięte w kawałki – razem z zalewą – łyżkę keczupu, a także resztę wina. Pod koniec smażenia, kiedy już płyny odparują, wsypujemy trochę bułki tartej, aby składniki farszu lepiej związały się.

Cytrynę i dwa świeże pomidory kroimy w półplasterki. Wyjmujemy pstrągi z lodówki i do każdego wkładamy gałązkę koperku, po dwa półplasterki pomidora i cytryny oraz farsz. Z folii aluminiowej wykrawamy tyle kawałków, ile mamy ryb, natłuszczamy je oliwą oraz posypujemy bułką tartą i zawijamy w nie szczelnie pstrągi. Małe, młode ziemniaczki – najlepiej bez obierania – obgotowujemy we wrzącej, osolonej wodzie, a następnie nadziewamy na szpadki do grillowania. Ryby układamy na ruszcie grilla i pieczemy, natomiast obok kładziemy szpadki z ziemniakami, które podczas pieczenia musimy wielokrotnie obracać. Kto lubi, może ziemniaki posmarować ze wszystkich stron oliwą zmieszaną z rozgniecionym ząbkiem czosnku.

składniki:

• kilka pstrągów
• 25 dag pieczarek, 2 cytryny
• duża cebula, kilka ząbków czosnku
• szklanka białego, półwytrawnego wina
• 2 pomidory, puszka pomidorów
• keczup, masło, oliwa z oliwek
• sól, biały pieprz ziołowy, zioła prowansalskie
• bułka tarta, pęczek koperku


Sztuka grillowania

Grillowanie sprawia, że mięso i wędliny tracą sporo tłuszczu, jednak w trosce o zdrowie należy chronić je przed jego ściekaniem wprost na palenisko. Przed rozpoczęciem grillowania warto przetrzeć ruszt oliwą, aby zapobiec przywieraniu pieczonych produktów, a po zakończeniu oczyścić go papierem, zanim tłuszcz zaschnie.

Mięso do grillowania dzieli się na niewielkie kawałki – aby piekło się równomiernie – a soli się je dopiero po upieczeniu, aby nadmiernie nie wysychało. Zasadą jest opiekanie na palenisku o wysokiej temperaturze, dosmażanie na średnio rozgrzanym i dopiekanie na brzegach grilla.

Jak nasi przodkowie

Przyrządzanie posiłków nad ogniem znane było już ludziom pierwotnym, którzy w taki sposób opiekali mięso upolowanych zwierząt. Pierwsze garnki pojawiły się dopiero w epoce kamienia łupanego.

Przez lata ograniczaliśmy się do sporadycznego pieczenia kiełbasek nad ogniskiem. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. przywędrował do nas z Zachodu zwyczaj grillowania i szybko zyskał grono entuzjastów. Od tej pory wiele osób raczy podniebienie szaszłykami, karkówką, żeberkami, kurczakami – rzadziej rybami i warzywami – opiekanymi na ruszcie, podnosząc ich walory smakowe, soczystość i aromat, marynatami oraz rozmaitymi ziołami.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki