Logo Przewdonik Katolicki

Nasi w Afganistanie

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Polska Grupa Bojowa w Afganistanie oficjalnie osiągnęła zdolność operacyjną i przejęła odpowiedzialność za realizację zadań w dwóch prowincjach Ghazni i Paktika. Grupa uzyskała wymaganą gotowość jako ostatni element Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Stało się tak ze względu m.in. na konieczność usunięcia braków w sprzęcie, który został uszkodzony...

Polska Grupa Bojowa w Afganistanie oficjalnie osiągnęła zdolność operacyjną i przejęła odpowiedzialność za realizację zadań w dwóch prowincjach – Ghazni i Paktika.

Grupa uzyskała wymaganą gotowość jako ostatni element Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Stało się tak ze względu m.in. na konieczność usunięcia braków w sprzęcie, który został uszkodzony lub okradziony w czasie transportu do Afganistanu.

W tej chwili w Afganistanie znajduje się ok. 1100-osobowy kontyngent polskich żołnierzy w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (International Securift-Assistance Force – ISAF). Polacy stacjonują w Afganistanie w kilku bazach, m.in. w Gardez, Sharanie, Wazi Khwa, Ghazni i Kabulu. Do ich zadań należy konwojowanie, obrona i ochrona obiektów oraz zabezpieczenie logistyczne, rozpoznanie terenu i obiektów pod względem ładunków wybuchowych i przedmiotów niebezpiecznych, rozminowywanie terenu i przygotowywanie przepraw przez pola minowe.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki