Logo Przewdonik Katolicki

Rekolekcje w drodze

Hubert Kubica
Fot.

Pójdź za mną tak brzmi hasło tegorocznej, 73. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Tradycyjnie 6 lipca wyruszy ona sprzed poznańskiej katedry. Dziewięć dni później, 15 lipca, pielgrzymi staną przed obliczem Jasnogórskiej Pani. W skład poznańskiej pielgrzymki wchodzi 12 grup poznańskich i 6 opalenickich, które omijają Poznań w swojej drodze do sanktuarium....

„Pójdź za mną” – tak brzmi hasło tegorocznej, 73. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Tradycyjnie 6 lipca wyruszy ona sprzed poznańskiej katedry. Dziewięć dni później, 15 lipca, pielgrzymi staną przed obliczem Jasnogórskiej Pani.

W skład poznańskiej pielgrzymki wchodzi 12 grup poznańskich i 6 opalenickich, które omijają Poznań w swojej drodze do sanktuarium. Każda grupa idzie własną, wcześniej opracowaną trasą, na której mają wyznaczone noclegi w poszczególnych miejscowościach. Tylko w trzech miejscach (Pogrzybów, Kotłów, Krzepice) wszystkie lub prawie wszystkie grupy spotykają się na wspólnej Eucharystii.

30 km dziennie
Choć pielgrzymi już 15 lipca staną na Jasnej Górze, to poznańska pielgrzymka kończy się dopiero nocnym czuwaniem, które odbywa się w kaplicy Cudownego Obrazu w nocy z 16 na 17 lipca. W tym roku poprowadzi je grupa piąta. Pielgrzymów czeka dziewięć niezwykle bogatych w wydarzenia, wypełnionych od rana do wieczora dni. Dziennie pokonają od 25 do 40 km, choć niektóre odcinki są nawet dłuższe. Będą się w tym czasie modlić, odmawiając m.in. Różaniec, słuchać konferencji, śpiewać. Natomiast wieczorami niejednokrotnie czeka ich wesoła zabawa podczas pogodnych wieczorków. Droga pielgrzyma to także czas zmagania się z własnymi słabościami w postaci bólu nóg czy ścięgien.

Hasło pielgrzymki
Tegoroczne hasło „Pójdź za mną” nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego w Polsce: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. – Pielgrzymkowe konferencje w drodze będą dotyczyły różnych rodzajów powołania, które dał nam Bóg, m.in. do życia konsekrowanego, do życia w rodzinie czy do samotności. Przyjrzymy się także ogólnie powołaniu do życia i powołaniu do świętości – mówi ks. Konrad Jędrzejczak, kapelan Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Natomiast patronem tegorocznej pielgrzymki będzie św. Filip Neri, założyciel Kongregacji Oratorium (księża filipini).

Gościnni Wielkopolanie
Poznańscy pątnicy, w odróżnieniu do innych krajowych pielgrzymek na Jasną Górę, nocują w domach, u ludzi. W Wielkopolsce gospodarze są bardzo serdeczni i gościnni. Nierzadko zdarza się, że chętnych na przyjęcie utrudzonych wędrowców jest więcej niż ich samych. Bliżej Częstochowy sytuacja zaczyna się komplikować. Zmęczeni pątnicy muszą się sporo nachodzić po miejscowości, w której nocują, aby znaleźć nocleg. Dla tamtejszych mieszkańców bowiem tego typu pielgrzymki to niemal codzienność, a trudno na całe lato zamienić dom w noclegownię. W ostateczności jednak zawsze otwierana jest remiza lub stodoła, ale i tak nikt nie narzeka.

Informacje o 73. Poznańskiej Pielgrzymce na Jasną Górę można znaleźć na stronie internetowej www.poznanskapielgrzymka.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki