Logo Przewdonik Katolicki

Zawsze na warcie

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Bydgoszczy odbyły się uroczystości jubileuszu 25-lecia kapłaństwa dziekana Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Ksiądz pułkownik Józef Kubalewski w szeregach Wojska Polskiego pracuje od 1991 roku. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele wojska z całej Polski, przyjaciele oraz kapłani z Ordynariatu Polowego. Homilię wygłosił proboszcz bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci...

W Bydgoszczy odbyły się uroczystości jubileuszu 25-lecia kapłaństwa dziekana Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Ksiądz pułkownik Józef Kubalewski w szeregach Wojska Polskiego pracuje od 1991 roku.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele wojska z całej Polski, przyjaciele oraz kapłani z Ordynariatu Polowego. Homilię wygłosił proboszcz bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. To stamtąd w latach 90. ksiądz Kubalewski trafił do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. – Dzisiejszy jubilat mnie jako pierwszemu powiedział o swoich zamiarach. Od samego początku wspierałem go na tej drodze. Zawsze był kapłanem szanowanym przez władze kościelne i wojskowe. Od kilkunastu lat kroczy po szczególnej drodze powołania. Jest skierowany do żołnierzy, którym służy – powiedział ks. prałat Romuald Biniak.

Zdaniem kolegi jubilata, uroczystość jest okazją do podsumowania, a także wytyczenia sobie drogi na przyszłość. – Niewątpliwie, wojsko wymaga opieki duszpasterskiej. Pomimo skróconej służby wojskowej żołnierze nie powinni przeżywać jej bez Pana Boga. Rola kapelana jest również szczególna w sytuacjach wyjątkowych, takich jak Irak czy Afganistan – powiedział kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr Lech Bilicki.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli żołnierze, pracownicy cywilni, kapłani oraz przyjaciele jubilata. Ksiądz prałat Józef Kubalewski, wstępując do gnieźnieńskiego seminarium, został po krótkim pobycie wezwany do koszar. Dwuletnią służbę wojskową jako kleryk odbył w Jednostce Wojskowej 4446 w Brzegu nad Odrą. – Moje studia zostały brutalnie przerwane. Jednak tak miało być, abym mógł się w tym powołaniu utwierdzić. Wtedy odczuliśmy brak kapłana w wojsku. W duchownych widzieliśmy bardziej oficerów. Wówczas podświadomie zrodziła się we mnie myśl o byciu kapelanem – powiedział jubilat.

Ksiądz Kubalewski pochodzi z Kcyni. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1982 roku z rąk nowo mianowanego Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do roku 1991 pracował na parafiach w Osieku, Wrześni oraz Bydgoszczy, gdzie pełnił także posługę diecezjalnego duszpasterza harcerek i harcerzy. – Będąc na Wyżynach, włączyłem telewizor i usłyszałem apel biskupa polowego Sławoja Leszka Głodzia. Zwracał się do księży, zwłaszcza tych, którzy mają za sobą służbę wojskową, aby rozważyli, czy to nie jest ich droga. Pamiętam zbliżenie jego twarzy. Odebrałem to jako osobisty apel i tak znalazłem się w wojsku. Na pewno tej drogi nie żałuję – wspomina.

Przed objęciem bydgoskiej parafii garnizonowej w 2002 roku ks. płk Józef Kubalewski przez osiem lat był proboszczem parafii św. Jerzego w Sopocie oraz trzy lata parafii św. Elżbiety we Wrocławiu. Obecnie pełni także urzędy dziekana Pomorskiego Okręgu Wojskowego oraz dziekana Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki