Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

Dni cecyliańskie Dobiegły końca Cecyliańskie Dni Muzyki Sakralnej, które odbywały się w Inowrocławiu i Markowiach. Podczas koncertów zaprezentowały się inowrocławskie zespoły: chór Towarzystwa Śpiewu Halka pod dyr. Waldemara Szafrańskiego, zespół wokalny Pro Arte pod dyr. Anny Drogowskiej oraz młodzieżowy chór Cantus Państwowej Szkoły...Dni cecyliańskie

Dobiegły końca Cecyliańskie Dni Muzyki Sakralnej, które odbywały się w Inowrocławiu i Markowiach. Podczas koncertów zaprezentowały się inowrocławskie zespoły: chór Towarzystwa Śpiewu „Halka” pod dyr. Waldemara Szafrańskiego, zespół wokalny „Pro Arte” pod dyr. Anny Drogowskiej oraz młodzieżowy chór „Cantus” Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Inowrocławiu pod dyr. Danuty Szyma. Zabrzmiała również muzyka instrumentalna w wykonaniu orkiestry kameralnej miejscowej Szkoły Muzycznej pod dyr. Adama Kozłowskiego.

Inauguracją Dni Muzyki Sakralnej było spotkanie z cyklu „Historia i muzyka w kościołach”, poświęcone barokowi. Historyczne tło stworzyły prelekcje Stanisława Roszaka „Człowiek epoki baroku” i Edmunda Mikołajczaka „Sanktuarium maryjne w Markowicach”. Muzycznym dopełnieniem spotkania były kompozycje Jana Sebastiana Bacha i fragmenty „Requiem” Mateusza Zwierzchowskiego, zapomnianego nieco kompozytora polskiego baroku, a jednocześnie organisty katedry gnieźnieńskiej.
Biblia bez tajemnic

27 listopada w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbył się finał konkursu biblijnego dla gimnazjalistów. Zorganizowano go pod patronatem abp. Henryka Muszyńskiego i Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła, przy współpracy Wydziału Katechetycznego. Zakres materiału obejmował znajomość Dziejów Apostolskich.

Zwycięzcą konkursu został Zbigniew Zydor (Wągrowiec), na miejscu drugim znalazła się Marika Szczepaniak (Lądek), a na trzecim Marika Bruch (Witkowo).

Laureaci otrzymali Pismo Święte z dedykacją abp. Muszyńskiego. – Taki konkurs to żywy pomnik, budowany Janowi Pawłowi II i powrót do korzeni naszej wiary – mówił wręczający nagrody bp Wojciech Polak.

– Szczegóły, imiona, wydarzenia to wszystko jest ważne – mówił ks. dr Paweł Podeszwa, moderator Dzieła Biblijnego – ale nie można zapomnieć, że w Słowie Bożym najważniejsze jest odkrywanie w nim obecności Zmartwychwstałego Chrystusa.

O potrzebie takiego konkursu świadczyć może liczba biorących udział w nim szkół (54 gimnazja) i ponad 100 uczestników. Bardzo wysoki poziom wiedzy gimnazjalistów zadziwił nawet obcujących na co dzień z Biblią gnieźnieńskich kleryków, którzy pomagali przy organizacji konkursu. Przyszłoroczna edycja konkursu, w nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego zostanie prawdopodobnie poświęcona jednej z Ewangelii, które najlepiej pokazują, jak być uczniem Jezusa


Konferencja Rejonowa – Markowice i Gniezno

W dniach 17 i 24 listopada w Markowicach i Gnieźnie odbyły się Konferencje Rejonowe dla duchowieństwa całej archidiecezji. Spotkania rozpoczęły się modlitwą brewiarzową. Po wprowadzeniu abp. Henryka Muszyńskiego kapłani wysłuchali referatu „Powiernicy Jezusowych spraw” ks. dr Mirosława Jasińskiego i głównych założeń programu duszpasterskiego na rok 2008, które przedstawił ks. dr. Zbigniew Przybylski. Na koniec nowe struktury i formy duszpasterstwa rolników w archidiecezji przedstawił bp Bogdan Wojtuś.


W MOGILNIE POMAGAJĄ.

Uczniowie Gimnazjum im. Księdza Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie wraz z opiekunami zorganizowali przed wszystkimi mogileńskimi kościołami zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety. Za zebrane podczas zbiórki ofiary zakupione zostaną dla dzieci najbardziej potrzebne w tej chwili kurtki i obuwie zimowe.
ADWENT Z DUCHEM

Adwent rozpoczyna nowy rok w Kościele – rok wielkiego spotkania w Sydney. Benedykt XVI w centrum tego wydarzenia stawia Osobę Ducha Świętego. W liście na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży nazywa Go „Mistrzem Wnętrza”. Dlatego Duchowi Świętemu jako nauczycielowi modlitwy poświęcone będzie adwentowe spotkanie młodzieży w ECS Wojciech Adalbert. Poprowadzi je br. Maksymilian OSB, benedyktyn z klasztoru w Lubiniu, który na co dzień w swoim klasztorze animuje Szkołę Medytacji. Spotkanie będzie wymagało większych niż zazwyczaj uwagi i skupienia – tym bardziej warto wziąć w nim udział. Odbędzie się w dniach 14-16 grudnia br., trzeba zabrać śpiwór, miękkie obuwie i 25 zł. Więcej informacji mogilno@ddmgniezno, 0-608-283-507.


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki